Türkiye'nin en yeni ve en hızlı büyüyen forum sitesi

AnasayfaPortal*SSSÜye ListesiKullanıcı GruplarıAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Prairie Bird 50 model hakkında.

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
dj_CHA
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 553

MesajKonu: Prairie Bird 50 model hakkında.   C.tesi 16 Şub. - 15:57

Bu resmin boyutları değiştirildi. Bu çubuğa tıklayarak tam boyutuyla görebilirsiniz. Orjinal resmin boyutları 779x401 boyutu 31KB.

Peck Polymers´in uzun zamandır almak istediğim bir kiti olan Prairie Bird 50´nin Tower Hobbies´te fiyatının 50$´dan 34$´a düştüğünü gördüğümde kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu düşünerek hemen siparişini verdim. Takip eden bir iki gün içinde kitin fiyatı 26$´a kadar düştü. Ancak, ben biraz aceleci davranmıştım. Takip eden haftada da kitin fiyatı yeniden 50$´a fırladı. Kaplama filmi, pervane, tekerlek gibi şeyler ekleyerek posta ücretinin paylaşılmasını da sağladığımdan sadece kitin posta dahil fiyatı yaklaşık 50$ oldu. Bu gibi fiyat indirimlerini ve posta ile satış yapan Tower gibi yerlerin promosyonlarını takip edip, postanın getireceği ek maliyetleri bunlara yükleyip; modelciliği Türkiye´de, bir Amerikalı modelcinin Amerika´da veya bir İngiltereli modelcinin İngiltere´de yaptığı fiyatlarla yapabilmek mümkün oluyor. Paket, siparişi verdikten 15 gün sonra elime geçti. İlk kez bu kadar hızlı teslim aldım.

7x14x71 cm boyutlarındaki kutunun kapağında; "A REAL R/C SPORT/TRAINER EVEN GRANDMA CAN FLY" yazısı ilginç. "Ninem bile uçurur!" iddiasının doğru olup olmadığını sonra anlayacağım. Kapakta ayrıca, modelin elektrik motoru veya patlarlı motor için olduğu da belirtilmiş. Ben, 600´lük elektrik motoru ile uçurmayı düşünerek almıştım. Yerine göre bükülmüş 3mm çelik tel iniş takımına belliki kutu dar gelmiş, bir yerden kutuyu delip ayağını dışarı uzatmış. Katettiği uzun yol boyunca üzerindeki baskıya veya gümrük kontrolünde sıkışıklığa artık dayanamamış. Kutunun kapağını açınca en üstte bir el kitabı önce beni al eline, oku diyor. Sekiz sayfalık kitap, fotoğraflarla desteklenmiş, yapım aşamalarını çok fazla açıklamaya girmeden anlatıyor. İlk kez model inşaatı yapacaklar için yeterli değil. Ancak, Peck Polymers´in serbest uçuş kitleri ile ünlü bir firma olmasını da unutmamak gerek. Daha önce, onun lastik motorlu modellerinden bir kaçını yapmış olan modelciler için, bu inşaatı yapmak, elbette ki çok kolay olacaktır. Rulo halinde kite yerleştirilmiş, 67x147 cm boyutlarındaki plan ise, tatmin edici detay çizimleri ile dolu. Planın etiketinden; tasarımın Bob Peck´e, çizimin ise Keith Miller´a ait olduğu okunuyor. Ayrıca, kitin geliştirilmesindeki yardımlarından dolayı; Larry ve Jim Jolly ile Model Builder Dergisinden Bill Northrop´a özel teşekkürler belirtilmiş. Model; .049 (0,8cm³)´ten .15 (2,5cm³)´e kadar patlarlı motorlar ya da Astro 05 veya Leisure LT50 elektrik motorlarının doğrudan pervane bağlantılı veya dişli kutulu olarak kullanılması için tasarlanmış. Kutunun üzerindeki etikette, el kitabında ve planda, küçük patlarlı motorlar veya elektrik motorları kullanıldığında, modelin hafif yapılması gerektiğini belirten uyarılar var.

Kutudan çıkan pres kesim balsa levha ve kontraplakların kesim kalitesi de ahşapların seçimi de yeterli kalitede. Gövde yanları için verilmiş levhalardaki bölme kanalları olması gerekenden daha geniş açılmış. El kitabında, gövde montajı bittikten sonra, boşlukları macunla doldurun diyor ama, aralıklar macunla doldurulamayacak kadar geniş. Balsa çıtalar orta sertlikte. Serenler için verilmiş olan çam çıtalar mükemmel. Yükseliş dümeni için verilmiş olan 3/16" balsa levha parça, uçtan uca eş ağırlıkta değil ve biraz eğik. Bu durumu düzeltmek için, boyunca, 30mm çapında 9 delik açtım. Kutuda ayrıca, iki poşet içinde; yuvarlak ağaç parçalar, küçük kontraplak parçalar, arka iniş takımı teli, menteşeler, yekeler ve gerekli tüm civatalar var. Camları yapmak için, bir parça da asetat verilmiş. Elektrik motorlu modeli tamamlamak için gerekenler; motor ve radyo sistemi dışında, 3m kaplama filmi, 1 adet plastik kumanda çubuğu takımı, 1 çift hafif 50-55mm tekerlek, 3mm tekerlek stopları.

El kitabında verilmiş resimleri ve plandaki çizimleri izleyerek modelin kaba inşaatını yaklaşık bir haftada bitirdim. Hafta sonu, balkonda zımpara işlerini yaptım ertesi haftada kaplama ve montaj işleri ile uğraşarak geçti. Model böylece iki haftada uçuşa hazır hale geldi. Ancak, uzun süren kışın ardından modeli uçurmaya yeni fırsat bulabildim.

Modele pili cırt-cırt bantla tutturmama rağmen, gövde yanlarının kanat yatağında yüksek olmaları nedeniyle pile ulaşmak oldukça zor ve pili modele takılı halde doldurmayı tercih ediyorum. Arabamın aküsünden yaklaşık yarım saat süren doldurma işlemi sonunda kanatları yerlerine takıp, çok az rüzgara karşı modeli elden attığımda 7 pilli batarya ile Speed 600 motorun, hafif modeli, elden çıkış açısını hiç değiştirmeden çekip götürmesini izledim. Model tam gazda oldukça hızlı, büyük dümenler sayesinde de çok dengeli. Tam gazda dönüşler hafifçe elevator çekilerek keskin yapılıyor. Düşük hızlarda ise, dönüşlerde elevator çekilmemesi hatta burun aşağı tutulabilmesi için aralıklı olarak basılması ve dönüşten sonra kaybedilen yüksekliğin düz uçuşta kazanılması daha iyi. Tam gazda model, düz uçuştan taklaya rahatça girebiliyor. İki kanal kumandalı, aileronları olmayan modelin tono atabilmesi içinse; biraz burun basılıp kumanda kolu her iki servoyu hareket ettirebilmek için, herhangi bir yöne çapraz itildiğinde, hafifçe yükseklik kaybı ile hareket tamamlanabiliyor. Bu modelin ters uçabilmesi, takla veya tono dışında bir akrobatik hareketi yapabilmesi mümkün değil. 10 dakika kadar uçtuktan sonra modeli, alanın 25cm büyümüş yonca halısı üzerine yumuşakça indirdim. Başka pil paketleri getirmediğimden modeldeki pili 10 dakika soğumasını bekleyip yeniden doldurdum ve ikinci uçuşa çıktım. Bu kez sadece bir hat üzerinde gidiş ve gelişlerden oluşan keskin dönüşlü bir uçuş dizisi gerçekleştirdim. Süreyi ilk uçuşa göre biraz aştım ve son yaklaşmada neredeyse tamamen tükenmiş pil ile inişte alçak kalmış modeli yeni bir iniş hattı için yükseltmeyi denedim ancak, alanın ortasına açılmış bir su kanalının kenarındaki toprak yığınına iniş takımını çarptırdım. İniş takımının sol taraftaki ayağı bölmesini yerinden oynattı ve alt kaplama hafifçe zedelendi. Önemli bir hasar değil. Ancak, Güneş, Orhangazi´nin batısını çevreleyen dağların arkasına inmişti ve üçüncü uçuşa hazırlanmak için harcayacağım sürede ortalık iyice kararırdı. İlk uçuş günümü; geç başladığımdan ve herbir doldurma işlemim yarım saat tutuğundan ancak iki uçuşla bitirdim.

Üç gün sonra yeniden uçuşa gitme fırsatı bulduğumda rüzgar oldukça sertti. Alanın yanındaki toprak yolda küçük hortumlar oluşuyordu. Hortumların tepelerinde ise, leylekler hortumların yükselttiklerini topluyorlardı. Ya da ben öyle sanıyorum; eğer, hortumda uçma zevkleri yoksa. Bu gün, 6 pilli batarya ile uçmayı deneyeceğim. 4 ayrı batarya getirdim ve bu kez henüz Güneş yüksek iken başlayacağım. İlk doldurduğum batarya; 6 pilli 1900mAh´lik. Rüzgarın hafiflediği bir ara modeli 6 pilli batarya ile rüzgara karşı attım. 7´li gibi olmasa da tırmanışı gayet iyi. Tam gazda rüzgarı da yenebiliyor. Ancak, rüzgar, dönüşlerde dümen altına vurup modeli pike durumuna sokabiliyor. Bu da ilginç bir uçuş şekli; burun aşağı ama, model kanat üstüne doğru sürükleniyor. Rüzgara karşı uçtuğumda sıklıkla tam gaza gerek duyuyorum. Pilleri tam olarak tüketmeden yere indim. Rüzgarlı havada motorsuz kalmaya cesaret edemem. İkinci uçuşa, 1500mAh´lik bir başka pil paketi ile çıktım. Diğerinden pek farklı olmayan ancak, rüzgarı önden aldığında çok fazla korkutmayan bir uçuş oldu. Bu havada akrobasi yapmak kolay değil, takla bile atılmıyor. Uçuş ta 5-6 dakika gibi kısa sürede sonlandırılmak zorunda. Aynı bataryayı yeniden doldurup çıktığım üçüncü uçuşta diğerlerinden farklı değil. Rüzgarda savrul, modeli düşmekten kurtarabilecek kumandaları vermeye çalış, modeli rüzgar altında uzaklaştırmadan döndür. Rüzgarda, bu modelle uçmak pek eğlenceli değil.

Prairie Bird 50 bir rüzgarsız hava modeli. Yeni başlayanların geç veya yanlış kararlarında hemen çakılmayacak kadar yavaş uçan, hata düzeltici bir başlangıç modeli. Tezgahtan düzgün yüzeyli ve doğru ayarlı çıktığında, elden atılarak uçuşa çıkarılmasına rağmen, çok endişe duyulacak bir model değil. Gazı açıp elden doğru açıyla saldığınızda kendi kendine toparlanıp hemen yükselmeye koyuluyor. Elektrik motorunun getirdiği ağırlık dezavantajını geniş yüzeyleri ile karşılıyor. Sakin havalarda sakin sakin uçmak için iyi bir model. Ne yazık ki, kiti aldığım Tower Hobbies´te artık bu kit bulunmuyor.
Kullanıcı profilini gör

Prairie Bird 50 model hakkında.
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» hakkı bulutun hayatı
» Muhteşem Kraliçe ( Queen Seon-Deok ) Hakkında
» İsmet İnönü Hakkında Bilinmeyenler
» Reklam Hakkında..
» Üst Menü Hakkında | SORU