Türkiye'nin en yeni ve en hızlı büyüyen forum sitesi

AnasayfaPortal*SSSÜye ListesiKullanıcı GruplarıAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

HDR Fotoğrafçılık Anlatım + Program

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
dj_CHA
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 553

MesajKonu: HDR Fotoğrafçılık Anlatım + Program   C.tesi 16 Şub. - 15:26

Dynamic Range - Dinamik Kademe, bir fotoğraftaki karanlık yüzeyle, aydınlık yüzey arasındaki ışık farkıdır. Eğer çektiğiniz an, en az 3 pozunuz olsa (daha fazla da olabilir). Aynı (f) diyafram açıklığında ilki az pozlanmış (koyu tonlu karanlık görünür) ikincisi normal pozlanmış, bir de aşırı pozlanmış (çok parlak ışıklı, beyazlamış görünür) sonra bir program ile bu 3 fotoğrafı tek fotoğraf haline getirseniz ne olur?
Fotoğraf içindeki beyaz ve siyah arası ışık değerleri olağanüstü geniş, müthiş net görünen bir fotoğrafınız olur. Yüksek dinamik alanlı bir fotoğrafınız olur.
Bu tekniğe HDR deniyor. High Dynamic Range. Kanal derinliği renk başına 32 bit olduğu için 3 renk için toplamda 96 bit renk oluyor (normal jpeg resimlerde bu 24 bit) monitorunuz bile tam olarak bunu gösteremiyor. Ekran derinliği yetmiyor. Baskıda sonuç daha net görünüyor.

3 poz

Sonuç HDR fotoğraf

Bu resmin boyutları değiştirildi. Bu çubuğa tıklayarak tam boyutuyla görebilirsiniz. Orjinal resmin boyutları 530x795 boyutu 192KB.

HDR FOTOĞRAFÇILIK METODUNUN ARTILARI

Fotoğraflarınız son derece net olur. Herkes bu farkı görür.

Pahalı aydınlatma cihazlarına para vermek ortamı dengeli aydınlatmak bunları bir de taşımak zorunda kalmazsınız.

Tarihi eserlerde, müzelerde ve ışıkla ilgili ters ışık gibi sorunların oluştuğu noktalarda hayat kurtarır.

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNENİZLE NASIL ÇEKERSİNİZ?

"Benim ortalama bir makinem var, bu iş için profesyonel bir makine gerekir mi?" diye kaygı duyuyorsanız, "Hayır, en basit makine ile bile birşeyler yaparız" derim.

Neler lazım?

* Bir fotoğraf makinesi (pozlama süresi ile -shutter deniyor buna- oynanabilmeli)

* Bir üçayak varsa makineyi sabitlemek için iyi olur.

* Fotoğrafları birleştirecek program (Photomatix ya da Photoshop CS2 ve yukarısı yapıyor)

Başlayalım. Makinenizi sabit nesnenin önüne koyun. Işık ölçümü +2EV olacak kadar çok ışık alacağı poza getirin. Bu genelde M yazan moda getirdiğinizde manuel ayarladığınız kısımdır. f (exposure / diyafram ) değeri bu işlem sırasında sabit tutulur. Sadece shutter hızı yani pozlama süresi değiştirilir. Daha yüksek bir değere çekilir. (Böylece parlak olan pozu çektik)

* Sonra 0EV olacak şekilde yeniden çekin. (Normal pozu çektik)

* Son olarak -2EV olacak şekilde çekin. (Bu da karanlık poz)

Kimileri bu EV leri şöyle veriyor

-1EV, 0EV ve +1EV veya
-1EV, +1EV ve +3EV

Önemli notlar: Aynı kareyi çekmek gerektiğinden mümkünse hiç birşey hareket etmemeli ve deklanşöre parmağınızla bastığınızda titremesini istemiyorsanız ya zamanlama ile çekmeli ya da gelişmiş makielerde uzaktan kumanda kullanmalısınız.

PROFESYONEL BİR MAKİNENİZ VARSA

Fotoğraf makinesinin f diyafram açıklığı sabit kalacak. Siz sadece shutter pozlama ile oynayacaksınız. Altı kez çekecekseniz diyelim ki, 1/3, 1/10, 1/20, 1/40, 1/100, 1/250 shutter hızlarını kullanıyoruz.

Bu sırada makine titrememeli (uzaktan kumanda veya deklanşör kablosu kullanmalı) f değişmemeli. ISO100 den yukarı çıkmazsanız en güzeli. Bracket kontrolü varsa +2 EV 0EV ve - 2EV pozlama yapacak şekilde 3lü pozlama yapın. Çekimlerde varsa RAW formatı JPEG yerine kullanın.

Bu resmin boyutları değiştirildi. Bu çubuğa tıklayarak tam boyutuyla görebilirsiniz. Orjinal resmin boyutları 587x768 boyutu 122KB.

FOTOĞRAFLARI HDR HALİNE GETİRMEK
İlk aklıma gelen Photoshop olsa da, profesyoneller Photomatik yazılımını çok daha başarılı buluyorlar.

PHOTOMATİX
Programı indirmek için
http://www.hdrsoft.com/
Programı kurun.
"HDRI" menüsünden "Generate HDR" seçin.

En son tarafından C.tesi 16 Şub. - 15:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Kullanıcı profilini gör
dj_CHA
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: HDR Fotoğrafçılık Anlatım + Program   C.tesi 16 Şub. - 15:26

Çektiğiniz fotoğrafları "Browse" ile seçin

Aşağıda gördüğünüz gibi seçenekleri kullanın. "Use Standard response curve" - "Align LDR images" (Titremiş fotoğraf varsa üst üste getirir sadece biraz süreyi uzatır. )

HDRI menüsünde "Tone Mapping" seçerek Histogram düzeltimlerini gelen pencerede yapabilirsiniz.

Böylece HDR fotoğrafınız oldu!

Admin
Admin

MesajKonu: Geri: HDR Fotoğrafçılık Anlatım + Program   C.tesi 16 Şub. - 15:27

PHOTOSHOP

CS2 veya sonrasını kullanıyorsanız işiniz çok kolay. Ancak dediğim gibi profesyoneller Photomatix diyor.

File / Dosya menüsünde Automate seçin. Karşınıza merge to HDR çıkacak. Bireştirilecek fotoğrafları seçip yüklediğinizde sonuç güzelce karşınıza gelecek. Yine de sağdaki sürgüde histogramla oynayarak ayarlayabilirsiniz.

Sonra Photoshop'ta değişiklik yapacaksanız 32 bitlik bu fotoğrafı 16 bite düşürmek için aynı pencerede sağdaki bit ayarını kullanabilirsiniz.

Diğer bir yol da Adobe Bridge'de bu pozları açıp "select all" dedikten sonra "Tools" menüsünden "Merge to HDR" seçmek.

Bu resmin boyutları değiştirildi. Bu çubuğa tıklayarak tam boyutuyla görebilirsiniz. Orjinal resmin boyutları 600x370 boyutu 35KB.

Photomatix Full Versiyon PhotoMatrix Pro 2.5.1 for Windows: http://dl.filekicker.com/send/file/1...atixPro251.exe

Kayıt için kullanacağınız kullanıcı adı ve seri no:
UserID: TrapZero / FFF
License Key: P9QJ-1ZDM-MEJS-C21G

YADA :
http://rapidshare.com/files/29049640...Pro_v2.4.1.rar
Saygılar.

MesajKonu: Geri: HDR Fotoğrafçılık Anlatım + Program   Bugün 11:49

HDR Fotoğrafçılık Anlatım + Program
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» tuz gölü fotoğrafları
» Resim Kenarları YuvarLama !!! [FLASH ANLATIM]
» Arkadaşlar Lütfen Yardım Resimli Anlatım
» Photoshop Dersleri: Kendi Fotoğraflarınızı Anime Yapın :)
» Metin 2 Demirci Hilesi (Programlı)