Türkiye'nin en yeni ve en hızlı büyüyen forum sitesi

AnasayfaPortal*SSSÜye ListesiKullanıcı GruplarıAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Tasarruf tedbirlerinin uygulanması

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ekvator
Asteğmen
Asteğmen

Erkek Mesaj Sayısı : 23

MesajKonu: Tasarruf tedbirlerinin uygulanması   Perş. 7 Şub. - 23:30

1. Türk Silahlı Kuvvetlerinde tasarruf faaliyetleri, TSK Verimlilik ve Tasarruf Tedbirleri Yönergesi ve Genelkurmay Başkanlığı Direktifleri esaslarına göre yürütülmektedir.

2. Türk Silahlı Kuvvetlerinde yürütülen tüm faaliyetlerde, kaynakların etkin şekilde kullanılarak tasarruf sağlanması temel prensip olarak belirlenmiştir. Tasarruf, vazifenin başarılmasından ödün verilmeden ihtiyaç duyulan kaynakların veriminin arttırılmasına yönelik gayretleri kapsamaktadır.

3. Tasarruf, personelde tasarruf bilinci oluşturacak şekilde bir komutanlık sorumluluğu olarak yürütülmektedir. Her seviyedeki komutan bu sorumluluğunu;

(a) Tasarruf tedbirlerini personeline öğreterek ve uygulatarak,

(b) Tasarruf faaliyetlerini yaygın sorumluluk anlayışı ve etkili bir sistem ile kontrol ederek,

(c) Bütçe harcama kalemlerinden tahsis edilen mali kaynaklar başta olmak üzere her türlü kaynağı tasarruf tedbirleri esaslarına göre kullanarak,

(d) Her türlü faaliyetin icrasında kaynakları verimli şekilde kullanacak yöntemleri belirleyip sürekli geliştirerek,

(e) Tasarruf tedbirlerin uygulanmasını bir yarışma ortamında sürdürerek başarılı olanları ödüllendirip daha az başarılıları uyararak yürütmektedir.

4. Türk Silahlı Kuvvetlerinde tasarruf tedbirlerinin ölçülebilmesi ve sonuçların en iyi şekilde değerlendirilebilmesi amacıyla elektronik ortamda web tabanlı tasarruf raporlama sistemi kullanılmaktadır. Sistemde;

a. Aylık tüketim değerlerinin, geçmiş yıllarda aynı aylarda gerçekleşen tüketim değerlerinin ortalamaları ile karşılaştırılması yöntemin tasarruf değerlendirmesinde kullanılması esas alınmakta,

b. Yapılan tüketimlerin, sisteme hızlı ve pratik bir şekilde dahil edilmesi maksadıyla web tabanlı bir uygulama ile gönderilmesi sağlanmakta ve sayısal ortamda saklanarak çok yönlü değerlendirilebilir bir veri ortamı oluşturulmakta,

c. Tüketim değerlerinin web ortamında rapor edilmesi ile büyük oranda yazışmalardan ve bu yazışmalar için harcanan zamandan da tasarruf edilmekte, tüketim ve tasarruf verileri yetkili kullanıcılar tarafından sisteme girilmesiyle birlikte görünür ve değerlendirilebilir hale gelmektedir.

5. Sistemde oluşan tüketim verileri işlenerek tasarruf ölçümlerine dönüştürülmekte ve raporlanabilmektedir. Tasarruf raporları; Birlik Bazında Aylık Yüzdeler, Harcama Kalemi Bazında Aylık Yüzdeler, Yıllık Tasarruf Yüzdeleri, Yıllık Tasarruf Miktarları (birim bazında) ve Yıllık Parasal Miktarlar (YTL bazında) olarak alınabilmekte ve komutanlıkların tasarruf ile ilgili alacakları kararlara destek sağlamaktadır. Miktar olarak alınan kalemlerin parasal değerleri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve MSB’lığından alınan yıllık ortalama birim fiyatları üzerinden hesaplanarak bulunmaktadır.

6. TSK'nın tasarruf eğiliminin tespiti ve analizinde, Analitik Bütçe Ekonomik Sınıflandırmasındaki mevcut mali satır kodları (dördüncü düzey kodları) ayrıntısında değerlendirmeler yapılmaktadır.Değerlendirmeye esas alınan başlıca tüketim kalemleri;

< Hafif Silah Mühimmatı
< Ağır Silah Mühimmatı
< Uçak Yakıtı
< Benzin
< Motorin
< Fueloil
< Doğal Gaz
< LPG
< Madeni Yağ
< Su
< Elektrik
< Ekmek
< Tabela
< Haberleşme
< Sağlık Giderleri
< Kırtasiye ve Büro Malzemeleri
< Temizlik Malzemeleri

olarak belirlenmiştir.

7. Belirlenen tüketim kalemlerinden, 2006 yılında toplam 190.600.577 YTL tasarruf sağlanmıştır.
Kullanıcı profilini gör http://www.eksioglugrup.com.tr

Tasarruf tedbirlerinin uygulanması
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası