Türkiye'nin en yeni ve en hızlı büyüyen forum sitesi
 
AnasayfaPortal*SSSÜye ListesiKullanıcı GruplarıAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Ogame Genel Bilgiler

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Türk
Admin
Türk

Erkek Mesaj Sayısı : 1003
Yaş : 28
Nerden : Ankara
Kayıt tarihi : 29/01/08

MesajKonu: Ogame Genel Bilgiler   Perş. 7 Şub. - 16:50

BAŞLANGIÇ

1.Ogame Nedir?


OGame, tarayıcı (browser) üstünden internet bağlantısı aracılığıyla oynanan, özel bir kurulum gerektirmeyen, ücretsiz bir uzay strateji oyunudur. Oyunun temelinde stratejilerini belirleyerek sana verilen gezegeni oyun kuralları dahilinde geliştirmek, gezegenlerinin sayısını arttırmak, savaşarak rakiplerini gerde bırakmak yer almaktadır. Bu süreçde yağma yapmak, ittifak kurmak yada bir ittifaka dahil olmak, ticaret yapmak gibi durumlarla oyunun başından kalkamayacak duruma geleceksin. Oyun savaş, yağma, ticaret ve diplomasi üzerine kuruludur.

2.Oyuna Kayıt

Ogame Türkiye serverında oynamak için >> http://www.ogame.com.tr

Ogame avrupa serverlarında oynamak içinse >> http://www.ogame.org / http://www.ogame.de / http://www.ogame.fr / http://www.ogame.it / http://ogame.pl/php_pl / http://ogame.com.es

adreslerinden kayıt yapabilirsin

3.Oyun Kuralları

§1 Kayıtlar

I Bir Kayıt Başına Birden Çok Kullanıcı
Accountsharing, yani aynı kaydın birden çok kullanıcı ile paylaşımı kesinlikle yasaktır. Bir kayıt ancak o kaydın üzerine kayıtlı olduğu üye tarafından kullanılabilir.
İstisna: Aşağıdaki kurallar içinde Bakıcılık:

II Kayıt Bakıcılığı
Şu kurallara uyulduğu takdirde kayıt bakıcılığına izin verilir:
1. En fazla toplam 48 saatlik (gerçek zaman birimi ile) bir süre için yapılabilir.
2. En fazla bir kayıda bakıcılık yapılabilir (yani bir kişi tarafından aynı anda azami 2 kayıt yönetilebilir, biri bakıcı üyenin kendi kaydı diğeri de geçici süre için bakıcılık yaptığı kayıt). Bakıcı ve bakıcılık yapılan üyenin aynı evrende oynamalarında bir sakınca yoktur.
3. Bakıcılığın sona ermesinden sonra yeni bir kayda bakıcılık yapabilmek için en az 7 gün geçmesi gerekir.
4. Bir kayıt bir kere bakıcıya bırakıldıktan sonra yeniden bakıcıya bırakılabilmesi için en az 7 gün geçmesi gerekir.
5. Eğer 2 günden daha uzun süre oyuna giremeyeceksen, bakıcılık yerine Tatil Modu'na geçmen gerekir. Bakıcılık en fazla 2 gün için yaptırılabilir.Lütfen bunu sakin unutma!
6. Bir kaydın e-posta adresinde ve oyuncu şifresinde, bakıcıda olduğu süre içinde hiçbir değişiklik yapılamaz.

Bakıcı Modu'nda olan kayıtlarda bu süre içinde filolar kullanılamaz. Yani sadece, gezegenlerarası nakliye olmadan, hammaddelerin yeni bina yapımına ve araştırmalarin devam ettirilmesi için kullanımına izin var. Bu noktada tek bir istisna var: Eğer bakıcılık yapılana çok güçlü ve de büyük bir filo tarafından saldırı yapılırsa, o zaman bu filonun başka yere kaçırılarak kurtarılma maksadıyla hareket ettirilmesine izin var. Ama bu olay sırasında da yabancı bir gezegene ya da harabe alanına uçmak kesinlikle yasak. Kendi müttefiklerinin, ittifak kanatlarının, anlaşmalı ortakların ve karşılıklı barış anlaşması yapılan ortakların filoları düşman filoları olarak kabul edilmez. Burada ölçü olan ittifak-tag'i değil ittifakin kendisidir. Yani ittifaktan saldırabilmek için kısa süreli ayrılmış olman birşeyi değiştirmez.

Bu kuralların dışına çıkılması durumunda Multi-Kayıt (yani bir kişinin birden çok kayıt açması durumu) yapmişsin gibi değerlendirilir.

III Multi-Kayıt (Bir üyenin birden çok kaydı olması)
Her oyuncu evren başına sadece 1 kayıt açabilir. Multi-Kayıtlar anında dondurulurlar. Aktif ya da pasif, saldırı ya da hammade tarlası, yani ne olarak kullanılırsa kullanılsın, birden çok kayıt açmak kesinlikle yasaktır! Eğer bir IP adresi üzerinden birden çok oyuncu bağlanıyorsa (Örnek: Okul, Yurt, Aile), şüpheli bir durumun ortaya çıkmasında bu IP adresinden birden çok oyuncunun bağlandığını kanıtlamak o oyuncularin sorumluluğundadır (aksi taktirde buradan açılan tüm kayıtlar dondurulur). Yani IP aynı olur ve bunun dışında o IP üzerinden oynanan oyunlar da paralellik gösterirlerse, sorunlu bir durum ortaya çıkar.

IV Kayıt Değişimi
Bir kaydın sahibi o kayıttaki devamli e-posta adresinin sahibiyle aynı kişidir. Eğer bir kayıt, oyunun operatörlerine haber verilmeden değiştirilirse, sonradan gelen şikayetler, sızlanmalar kesinlikle kabul edilmez. Yani eğer kayıt değişimi yapmak istiyorsan, bu isteğini devamlı e-posta adresinden attığın bir posta ile açıkça belirtmen ve izin için cevap beklemen lazım. Eğer kendi kafana göre, oyunun sorumlularına haber vermeden böyle bir işe girişirsen kaydın silinir.

V IP-Check'in Pasifize Edilmesi
IP Check pasifize edilmiş kayıtların kayıpları ile ilgilenmeyiz. IP Check ancak oyunun gidişatında eğer kurallara uygun olarak yapılırsa kapatılabilir. Böyle bir durumun ortaya çıkmasında bunu niye yaptığını oyunun sorumlularına anlatma görevi oyuncuya düşer.

§2 Bug Kullanımı
Bug kullanımı (yani oyunun programındaki hataları bulup, bunları bir şekilde kendi lehine kullanmak) kesinlikle yasaktır. Her oyuncu bulduğu programlama hatalarını vakit kaybetmeden Admine bildirmekle yükümlüdür. Bu hataları çıkar amaçlı kendi lehine kullananlar en az 1 günlük kayıt dondurma cezası alırlar; yarattıklari durumun ciddiyetine göre oyundan tamamen de atılabilirler. Ayni şey bug'ların haber verilmemesi için de geçerlidir.

§3 Oyun Tekniğine Müdahaleler
Oyun trafiğini aksatan ya da aksatmaya çalışan her türlü yöntemin kullanımı yasaktır. Özellikle otomatik ya da yari otomatik script kullanımı (mesela bilgi bankasına sürekli soru yönelten, oyun içinde yardımcı mekanizmalar ve oluşumlar ayarlayan yazılımlar) kesinlikle yasaktır. Bu kuralı ihlal eden, oyundan anında atılır, kayıt dondurma bile söz konusu olamaz! Oluşan zararın ve yönetim masraflarının karşılanmasının talep hakkına sahibiz (GİŞ'e bak lütfen).

§4 Şantaj
Gerçek hayata ilişkin şantaj ve tehditler, bunların boyutuna göre günlük cezalara ve bazen o oyuncunun tüm kayıtlarının, yani tüm evrenlerdeki kayıtlarının silinmesine yol açabilir. Ayni şey Ogame Forumu içinde de geçerlidir.

§5 Artniyetli Saldırı

I Açıklama / Yasak
Aynı gezegene 24 saat içinde 3'ten fazla saldırı yapılması artniyetli saldiri kaps***** girer ve yasaktır. 3 saldırı yerine 3 dalga halinde de uçulabilir ve her dalgada azami 3 filo olabilir, önemli olan bu filolarin hedefe 30 dakika içinde varmış olmalarıdır.

II İstisnalar
Şu durumlar bu kuralın dışına çıkar:
1. Savaş:
Eğer 2 taraf da birbiriyle savaş halindeyse herhangi bir saldırı sayısı kısıtlaması söz konusu değildir. Savaş deklarasyounu ile savaşın başlaması arasında 12 saat geçmesi gerekir, yani bir ittifaka resmi savaş açmadan önce bunun 12 saat önceden Ogame Forumu'nda AltForum Diplomasi bölümünde açıklanması gerekir. (Deklarasyonda ittifaklarin yazılışında resmi ada harfiyen uyulması gerekir, açıklama resmi oldugu icin gerçek isimden sapmalar kabul edilmez). Savaş deklarasyonu tek şahıslara degil, ittifaklara karşi yapılabilir. Savaşın karsi ittifak tarafından onaylanması şart değildir.
2. Hakaret:
Eğer savunan taraf saldıran tarafa hakaret ederse, bir günde 3 saldırı kuralı geçerliliğini kaybeder. Tabi saldıranın hakaretin varlığını Admine kanıtlaması gerekir. Yani sana hakaret dolu bir e-posta gelirse onu sakın silme, vakit kaybetmeden Oyun Operatörlerinden birine gönder. Hakaret eden oyuncuya ne kadar süreyle sınırsız saldırabileceğini ancak oyun operatöründen öğrenebilirsin. Yani sakın kafana göre saldırmaya başlama, önce danış.

III Özel Durum
Bir oyuncuya o oyuncunun artık gezegenini geliştirmesine olanak vermeyecek şekilde saldırılması yasaklanabilir.

§6 Takviye Yapmak*

I Açıklama / Yasak
Başka bir oyuncuya hiç sebep olmaksızın hammadde göndermek. Buna sadece yardım edilen oyuncunun yardım edenden daha az puanı varsa izin verilir. Takviye yapmak sadece hammadde nakliyatını içermez. Örnek olarak şu durumlarda izin verilmeyen takviye durumlarına girer:

Kendi gezegenindeki kaynakları çok açık şekilde saldırılara karşı ortalıkta bırakmak;
Harabe alanı oluşturabilmek için çok zayıf filolarla saldırmak;
ve bunun gibi başka yöntemler.
Banka ya da hammadde deposu denilen oluşumlar için Adminin ya da Süperoperatörün izni gerekir. Eğer bir oyuncu çok zamansız ve karşılığı olmayan bir yardım içine girerse, bunun sebebini operatörlere açiklamalıdır. Borç, başa konulan ödül ve bunun gibi başka takasların hammadde dışında başka bir araç ile ödenmesi kesinlikle yasaktır.Ayrıca bu takasın karşılıklı olarak gecikme olmaksızın yapılması gerekir. Birine Geridönüşümcü göndermek ve bu gemi ile çıkarılan hammaddelerden pay edinmek kesinlikle yasaktır.Tabi önceden bir oyun operatöründen izin alırsan bu konuda bir sorun çıkmaz.**

II İstisnalar

Eğer saldırılan oyuncunun Ay'ı yoksa ve harabe alanında oluşan kaynaklar eğer Ay'ın yüzde 20 şansla oluşumu için gerekli olan kaynak miktarını geçmiyorsa, daha güçsüz bir filoyla saldırmanın bir sakıncası yoktur. Yani senin için tabi ki var. Hatta bunu istediğin sıklıkta yapabilirsin.
Bir saldırıdan sonra ittifak ya da ittifak kanatları saldırıya uğrayan üyelerine istedikleri gibi yardım edebilirler. Ama bu oyuncuya yaptıkları yardım, oyuncunun saldırı sırasındaki kaybını geçmemelidir. Yardım alan oyuncunun saldırı sonrası oyun operatörüne saldırıda ne kadar kaynak kaybettiğini ve ittifaktan ne kadar yardım geleceğini belirtmesi gerekir.

§7 Geri Alma
Bir oyun operatörünün bir oyuncuya vermiş olduğu cezanın başka bir oyun operatörü tarafından geri alınabilmesi için, cezayi veren operatörün onayı gereklidir.

§8 İade
1. Herhangi bir oyuncu herhangi bir şekilde sunucu çöküşünden ya da program hatasından olumsuz etkilenirse, kaydının ve durumunun tekrar bu sorundan önceki hale getirilmesini talep edemez! Hangi şartlar altında ve ne derece geri iadenin yapılacağına oyunun Admini karar verir. Admin bu kararı vermeden önce olayla ilgili operatörden bir r***r alır.
2. Eğer bir oyuncu operatörün kararını uygulamaz ve görmezden gelirse, bunun yerine gidip başka bir operatörden olayı tekrar gözden geçirmesini ve kararın değiştirilmesini talep ederse oyundan ATILIR! (İSTİSNA: Eğer oyuncunun, operatörün kendisine karşı aldığı karara bir itirazi varsa, bir yüksek kademedeki Süper Operatöre başvurabilir.)

§9 Oyundan Atılmak
Yukarıdaki kurallara uyulmaması durumunda şartlara göre oyuncuya ya kayıt dondurma cezası verilir ya da oyuncu oyundan atılır. Kuralın ne derece çiğnendiğine bağlı olarak evren Adminlerinin verecekleri karara göre, bu oyuncu Ogame'in diğer ürünlerinden de muaf tutulabilir. Aynı uygulama Forum ve IRC üzerindeki durumlar için de geçerlidir. Biz, her Evren Takımı, tüm iyi niyetimizle sorunları çözmeye çalışacağımızın ve sorun çıkaranlara göz yummayacağımızın garantisini veriyoruz.

§10 GİŞ (Genel İş Şartları)
Yasalar gereği yahut reşit olmama durumunda ya da daha başka sebeplerden dolayı Genel İş Şartları'nı resmen geçerli olacak şekilde kabul edemeyen oyuncular için bu şartlar oyun içinde karşılaşılan somut durumlarda gerektiklerinde uygulanacaklardır. Bu durumda Genel İş Şartları oyuncu için hukuksal yönden bağlayıcı olmaz, ancak yine de her oyuncu eşit uygulamalar ve yaptırımlarla karşılaşır.

*Bu evrende yeni ticaret sisteminin tamamlanmasına kadar geçerli olan geçici bir kural
**Açıklama: Tabi ki her düzgün ittifakta kaynak alışverişi olacaktır ve birileri hep kaynak ticaretinde bulunacaktır. Ama bizim için önemli olan, bu ticaretin dengede kalması ve madenleri çıkaran kişilerin bu madenleri kendileri de kullanmaları. Mesela Geridönüsümcülerin ödünç verilmesine izin verecek olursak, o zaman ittifaklarda bazı oyuncular sadece filo yaparlar bazıları da sadece maden çıkarır, yani OLMAZ, oyun böyle YÜRÜMEZ.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ayyildiz.megabb.com
Türk
Admin
Türk

Erkek Mesaj Sayısı : 1003
Yaş : 28
Nerden : Ankara
Kayıt tarihi : 29/01/08

MesajKonu: Geri: Ogame Genel Bilgiler   Perş. 7 Şub. - 16:50

4.Başlangıç Bilgileri

Oyuna girdiğinizde ''Genel Durum'' ekranında olacaksınız.

Orada gezegeninizin ismini, oyun sunucusunun saatini, o sırada filonuz yoldaysa hedefe uzaklığıyla saldırıya uğruyorsanız düşmanın size ulaşacağı saati gösteren bölümü, gezegeninizin temsili resmini, çapını, sıcaklığını, koordinat bazında pozisyonunu, sizin o ana kadar toplamış olduğunuz puanları ve tüm oyuncu sayısıyla sizin sıralamadaki yerinizi görebilirsiniz.

Gezegenin çapı, üzerinde geliştirebileceğiniz teknolojiler ve inşa edebileceğiniz binaların kademeleri için önemlidir. Ne kadar ''geniş'' bir gezegen olursa o kadar çok gelişebilirsiniz.

Sıcaklık değeri Deuterium üretiminize etki eder. Deuterium, soğukta daha çok ve rahat üretilebilen bir hammaddedir. Bu yüzden kuracağınız kolonilerin güneşe uzak olanlarında Deuterium'a ağırlık verirseniz daha kazançlı çıkarsınız.

Pozisyon kısmındaki değerlerin ilki galaksinizi (toplam 9 galaksi bulunur), ortadaki güneş sisteminizi (499 tanedirler) ve sonuncusu da güneşe olan yakınlığınızı gösterir. Her güneş sisteminde 15 gezegen vardır ve güneşe en yakınının sıra numarası 1, en uzağının 15 olur.
Genelde 1-3 arasındaki gezegenler koloni kurmaya pek elverişli değildirler. Alanları küçüktür ve ileri düzeydeki oyuncularca Gravitasyon Araştırması için kullanılırlar. Ayrıca kurulacak Solar Uydular da daha çok enerji sağlarlar.
12-15 arasındaki gezegenlerin de alanları küçüktür. Soğuk oldukları için Deuterium üretimi için çok elverişlilerdir.
Koloni kurmaya en uygun gezegenler 4-11 arasındakilerdir.

Yukarıda anagezegeninizle kolonileriniz arasında geçiş yapabileceğiniz bir açılır kapanır menü, o anki hammadde stoğunuz ve enerji durumunuz vardır.

Soldakı menü öğeleri ve onlarla ilgili bilgiler de şöyle:

Genel Durum
Geniş açıklaması yukarıda var.
Bina
Hammadde stoğunuza ve bilimsel araştırma seviyenize uygun olan binaları bu bölümde inşa edebilirsiniz. Başlarda her binayı göremezsiniz, zamanla bilimsel araştırmalar yaptıkça daha çok bina çeşidi çıkar.
Hammadde
Bu bölüm sizin saatlik hammadde üretiminizi gösterir, ayrıca enerjiyi en verimli halde kullanabilmeniz için bir ayar tablosuna sahiptir. Bu tablodaki değerlerin yüzdelerini azaltıp çoğaltarak üretilen enerjiyi en kayıpsız şekilde kullanabilirsiniz. Tablonun üstünde göreceğiniz üretim faktörü değeri, 1'e olabildiğince yakın olmalıdır. En verimli üretim, üretim faktörü 1 iken ve sağ üsttekı enerji göstergenizin pay kısmındaki değer 0'a olabildiğince yakınken mümkündür.
Araştırma
Bilimsel Araştırma Merkezi'nde yapabileceğiniz araştırma türlerini ve yaptıklarınızın seviyesini görebilirsiniz.
Tersane
O anki hammadde stoğunuza ve bilimsel araştırma seviyenize uygun gemiler, casus sondası, solar uydular ve diğer yardımcı gereçleri yapabilirsiniz.
Filo
Sahip olduğunuz gemileri gösterir. Casus sondası göndermeyi, saldırıları ve nakliyeyi buradan yaparsınız.
Teknik
Tüm objelerin kurulum için bilimsel araştırma ve bina bazında gerektirdikleri koşulları bu bölümde görebilirsiniz. Yerine getirilen koşullar yeşil, henüz getirilmemiş olanlar kırmızı renktirler.
Galaksi
Sizin pozisyonunuz merkez alınarak, bulunduğunuz galaksi ve güneş sistemindeki diğer gezegenlerin işgal edilip edilmediklerini, kimlerin yönetiminde olduklarını görürsünüz. Yukarıdaki oklarla güneş sistemini ya da galaksiyi değiştirebilirsiniz. Listede gördüklerinizin köşeli parantez içindeki ilki oyuncunun bağlı bulunduğu ittifakı, ortadaki oyuncunun gezegeninin ismini, parantez içindeki sonuncu da oyuncunun ismini gösterir. İsmi açık yeşil olan oyuncular çaylaklardır, onlara saldıramazsınız. Gezegen sırasının yanındaki T harfi harabe alanını, M harfi de bir ayı işaret eder. Aksiyon kısmından oyuncuya casus sondası ve mesaj yollayabilir, onu arkadaş listenize alabilirsiniz (yeşil buton).* işareti o sırada gezegende bir inşa işlemi olduğunu ya da gezegen filosunun bir görev için yolda olduğunu gösterir. 14 dakika sonra * işareti zerini dakika sayacına bırakır. Sayaç 59 olduktan sonra da oyuncu ''off'' gözükür. Galaksi menüsünü kullanırkenki her tıklama size 10 Deuterium'a mal olur.
Savunma
Gezegeninize savunma amaçlı roket sistemleri, toplar ve kalkanlar kurabilir, sahip olduğunuz savunma sistemlerini görebilirsiniz.
İttifaklar
Bir ittifaka başvurabilirsiniz. İttifaktaysanız, ittifak sayfanızla görüşe açıksa üye listesini görebilir, müttefiklerinize sirküler mesaj yollayabilirsiniz.
Forum
Sizi Ogame.com.tr'nin forum sayfalarına yönlendirir.
İstatistikler
Oyuncu ve ittifak istatistiklerini takip edebilirsiniz.
Arama
Oyuncu, gezegen ve ittifak arayabilirsiniz.
Yardım
Sizi Ogame'in Almanca resmî yardım sitesine yönlendirir.
Haberler
Filo komutanlarınızdan gelen sonda ve savaş r***rlarını, diğer oyunculardan gelen mesajları ve müttefiklerinizden gelen sirküler mesajları görürsünüz.
Notlar
Oyunla ilgili kendinize notlar alabilir, bir nevî ''to do list'' oluşturabilirsiniz.
Arkadaş Listesi
Ayarlar
Şifre ve e-mail adresi değişiklerini yapabilir, tatil moduna geçebilir, kaydınızı silebilirsiniz.
Çıkış
Kurumsal
Sizi Ogame'in kurumsal bilgilerine yönlendirir.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ayyildiz.megabb.com
Türk
Admin
Türk

Erkek Mesaj Sayısı : 1003
Yaş : 28
Nerden : Ankara
Kayıt tarihi : 29/01/08

MesajKonu: Geri: Ogame Genel Bilgiler   Perş. 7 Şub. - 16:51

5.Tatil Modu

Tatil Modu, oyuna uzun süre giremeyecek oyuncuların gezegenlerinin tamamen yokedilmesini engellemek için oluşturuldu.

Mod, aktifleştirildikten sonra gezegenleri saldırılardan korur. Oyuncu galaksi listesinde mavi renk gözükür ve oyuncunun gezegenine casus sondası yollanmak ya da saldırı düzenlenmek istendiğinde gezegenin bu tip uçuşlara kapalı olduğu mesajı gelir. Tatil Modu'nun aktifleştirilmesinden önce başlayan saldırılar ise devam ederler ve engellenmezler.

Bu koruma için ödenecek karşılık oldukça büyüktür. Bu moda geçebilmek için tersanede yapımı süren gemi ve gereç olmamalı, Bilim Araştırma Merkezi'nde gelişimi süren teknik olmamalı ve bir bina inşaatı devam etmiyor olmalıdır. Aynı şekilde, uçuşu süren filo da olmamalıdır. Ayrıca madenlerin üretimleri sıfırlanır ve madenler mod bitene dek maden üretmezler.

Tatil Modu sol menüdeki ''Ayarlar'' kısmından aktifleştirilir. Bu işlemin ardından kayıt hemen Tatil Modu'na girer ve en erken 48 saat sonra tekrar normal moda dönülebilir.

Tatil Modu'nun aktifleşmesinde sorun yaşanırsa tüm gezegenlerin ''Hammadde'' bölümlerindeki ''Hesapla'' butonuna tıklamak gerekir.

6.Noob Koruması

Bu koruma, yeni oyuncuların diğer oyuncularla rahatsız edilmeden oyunu öğrenip gelişebilmeleri için kondu. Ancak bu koruma her zayıf ve oyunda az aktif oyuncuyu da korumamalı elbette.

Bu yüzden koruma 5000 puana kadar çalışıyor.

5000 Puan Altında
Oyuncu, kendi puanının %20'si ve altındaki ile %500'ü ve üstündeki oyunculara saldıramaz, o oyuncuların saldırısına uğrayamaz.

5000 Puan Üstünde
Oyuncu, puanı kendininkinden çok olan her oyuncuya saldırabilir. Kendi puanının %20'si ve altındakilere saldıramaz, onların saldırısına uğrayamaz.

25000 Puan Üstünde
Oyuncu, puanı 5000'in üstünde olan her oyuncuya saldırabilir ve onların saldırısına uğrayabilir.

Bu demektir ki, noob korumasındayken de saldırıya uğrayabilirsiniz, ancak bunlar çok güçlü oyuncular değil, güce size yakın olan oyuncular olurlar.

Noob Koruması, sizin cok kayba uğramadan oyunu öğrenip çeşitli taktikler deneyebilmenizi sağlayan bir fırsattır. Bunu iyi değerlendirin.

7.Hammadde Üretimi

Ogame'de hammaddeler madenlerce üretilirler. Madenler saat başına kademelerine göre belli bir miktar üretim yaparlar. Online olmanızın bu üretime etkisi yoktur, siz oyunda değilken de üretim sürer. Bunun için tek gereken madenler için gerekli enerjiyi de üretiyor olmanızdır. Menüdeki ''Hammadde'' kısmından ayrıntılı şekilde saatteki üretim kapasitenizi ve enerji tüketiminizi görebilirsiniz.

Üç maden tipi Metal, Kristal ve Deuterium; üretim değerinde, fiyatta ve enerji tüketiminde farklılık gösterirler. Örneğin Metal Madeni ucuzken, çok metal üretirken ve ortalama olarak çok enerji harcarken, Kristal Madeni daha pahalıdır, inşa için Metal Madeni'nden yaklaşık yarısı kadar Kristal ister ve hemen hemen Metal Madeni'yle aynı miktarda enerji tüketir. Buna karşın Deuterium Madeni çok fazla enerji tüketir, diğer madenlere göre çok daha pahalıdır ve saat başına oldukça az Deuterium üretir.

Oyunun başlarında Metal Madeni önemlidir, onu çabuk geliştirmeye bakmalısınız. Kristal Madeni 2-3 kademe geriden takip edebilir. Daha sonraları madenleri yaklaşık aynı seviyeye getirmelisiniz. Üretim kapasitelerindeki fark, inşa maliyetlerindeki farkla örtüşecek ve maliyet/verim oranları zamanla benzeşecektir.

Depolar başlangıçta hiç rol oynamazlar. Üretilen madenler hemen harcandıklarından depolar kapasite sınırlarına ulaşmazlar. Bu sınıra ulaşıldığında üretim durur ve yeni maden üretilmez. En küçük kademedeyken bile kapasiteleri 100 bin olduğundan, başlarda bu konuda bir sıkıntı çekmezsiniz.

8. Bilimsel Araştırmalar

Oyuna başladığınızda inşa edebileceğiniz bina seçeneklerinin sınırlı olduğunu göreceksiniz. Başlangıçta sadece üç madeni, Solarenerji Santrali'ni, Robot Fabrikası'nı ve üç depoyu inşa edebilirsiniz. Başlangıç için yeterli, ancak uzun vadede size yetmezler.

Her bina, her gemi, her savunma cihazı vs., onları inşa etmeniz ve geliştirmeniz için ek şartlar gerektirirler.

Mesela bir Uzay Tersanesi inşa edebilmek için Robot Fabrikası'nı 2. kademeye getirmelisiniz. Tüm bu inşaatların (bina, gem, araştırma, vs.) neler gerektirdiğine dair listeyi menüdeki ''Teknik'' kısmında bulabilirsiniz. Yerine getirilmiş şartlar yeşil, henüz getirilmemişler kırmızı renktirler.

Araştırmalar tüm gezegenlere etkş ederler. Yani bir araştırmayı bir kez yaptığınızda bu teknoloji her koloninizde olur. Ancak bir gezegendeki Bilimsel Araştırma Merkezi'nde bir araştırma gelitiriliyorsa, diğer gezegenlerinizde bir aktivite mümkün değildir.

Bilimsel Araştırma Merkezi ne kadar gelişmiş olursa o oranda daha hızlı araştırma yaparsınız. Bir merkez saatte 1000 * (Kademe+1) Metal ve Kristal işler. Deuterium zaman hesaplamasında dikkate alınmaz. Merkezin başlangıçta yalnızca gerektiği kadar geliştirilmesi yeterlidir. Ancak kademeler arttıkça yeni teknolojilerin fiyatları da arttığından araştırma hep daha uzun sürer. Bir laboratuvarın yeni teknoloji için gerektirdiği madenler (fiyat) lineer (doğrusal) biçimde, araştırma için gereken zaman ise eksponansiyel (üstel) biçimde artar. Oyunun ilerleyen bölümlerinde araştırmaları kısıtlayan faktör fiyatlar değil, araştırma için gereken zaman olur. Örneğin Silah Tekniği'ni 14.'den 15. kademeye getirmek haftalar alır. Yani araştırmayı 2-3 hafta ihmal etmek intikamını acı biçimde alır.

Araştırma için gereken süreye etki eden, gezegendeki Bilimsel Araştırma Merkezi'nin kademesidir.

Peki başlangıçta hangi araştırma daha önemlidir?
Amaç olabildiğince hızlı şekilde yüksek sayıda madene ulaşmak olmalıdır. Buna ulaşmak için de olabildiğince çabuk şekilde yağma yapmaya başlamalısınız.

Peki bunun için ne gerekir?
Öncelikle madenleri karşı gezegenden getirmek için bir gemiye ihtiyacınız var. Bunun için de başlangıçta Küçük Nakliye Gemisi çok uygundur, çünkü araştırma ve üretimi çok ucuz ve hızlıdır.

İkinci olarak atak gücü olan gemiler gerekli. Fazla zamanınız olmadığından ve çabucak ilk filoyu göndermek istediğinizden, uygun gemi Hafif Avcı olacaktır. Üretimi ucuzdur ve daha az teknoloji gerektirir. 2 Hafif Avcı 1 Roketatar'ı ortadan kaldırabilir.
Ayrıca, Küçük Nakliye Gemisi için araştırma yaptığınızda Hafif Avcı'nın gereksinimlerini de karşılamış olursunuz.

Peki şimdi artık araştırmaya devam etmeye gerek yok mudur?
Kesinlilke hayır! Şimdiye dek rastgele saldırdınız, yani karşı gezegende sizi neyin beklediğini bilmiyordunuz. Bu yüzden artık Casusluk Tekniği geliştirmeli, birkaç Casus Sondası üretmeli ve onları çevreye yollamalısınız. Artık hedeflerinizi seçebilirsiniz ve büyük kayıplar verme riskinden kurtuldunuz. Başlangıçta Bilgisayar Tekniği de önemlidir. Onunla daha fazla filoya komuta edebilirsiniz. Genelde kim daha çok gezegene aynı anda saldırabilirse o daha çok hammaddeye ulaşır.

Sondalar sayesinde komşularınızın artık gezegenlerini korumaya başladıklarını göreceksiniz. Yağmalarınız artık size daha pahalıya mal oluyorlar, savaşlar artık daha çetin geçiyorlar. Bu yüzden artık Ağır Avcı için araştırmalara başlamalısınız. Onlar Roketatar ve Hafif Lazer Topu'na karşı oldukça etkilidirler.

Daha sonra Koloni Gemisi ya da Büyük Nakliye Gemisi için araştırmalar yapabilir, böylece yeni koloniler kurabilir, yağmalarınızı daha çabuk gerçekleştirebilirsiniz.

Bundan sonra ne araştıracağınız size kalmış. Kimi savaş gemileri yapar, kimi de Geridönüşümcü için çalışır.

Ancak her zaman birşeyi göz önünde bulundurmalısınız: Araştırma sizin birliklerinizi daha hızlı, daha dayanıklı ve saldırılarda daha güçlü yapar. Bu imkanı iyi kullanmalısınız. Bu yolla kayıplarınızı en aza indirir, ele geçirilmesi daha güç bir hedef olursunuz. Aynı zamanda araştırmalarla filonuzu genişletirsiniz (daha çok yağma ve hammadde) ve daha çok üretim yaparsınız (Nanit Fabrikası). Bu yüzden, günler de sürse sürekli araştırın. Araştırma sizi ileri götürür ve araştırma yoluyla aldığınız puanlarınız hep siyde kalırlar.

Bazı araştırmalar belli bazı gemileri ve binaları inşa etmek için gerekirler. Örneğin Hiperuzay Tekniği. Diğer araştırmalarsa belli değerleri yükseltmeye yararlar. Bu araştırmaları hep yapmalısınız, çünkü oyunda çok önemli etkileri var.

Bu araştırmaları yükseltebildiğiniz kadar yükseltin:

Casusluk Tekniği
Bilgisayar Tekniği
Silah Tekniği
Koruyucu Kalkan Tekniği
Uzay Gemilerinin Zırhlandırılması
Yanmalı Motor Takımı
İmpuls (İçtepi) Motor Takımı
Hiperuzay İticisi


Bu araştırmaları da yanlarında yazan kademeye kadar yükseltmeniz yeterlidir. Daha üstünün oyuna bir etkisi olmaz, yalnızca istatistiksel değer taşırlar.

Enerji Tekniği - 8. Kademeye kadar
Hiperuzay Tekniği - 7. Kademeye kadar
Lazer Tekniği - 10. Kademeye kadar
İyon Tekniği - 5. Kademeye kadar
Plazma Tekniği - 7. Kademeye kadar
Gravitasyon Araştırması - 1. Kademeye kadar


Son olarak bilmelisiniz ki, en iyi strateji işinize en çok yarayacak araştırmaları yapmak ve hammaddenizi onlara harcamaktır. Çünkü kısıtlı sayıda hammaddeniz var ve zaman hep geçiyor..

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ayyildiz.megabb.com
Türk
Admin
Türk

Erkek Mesaj Sayısı : 1003
Yaş : 28
Nerden : Ankara
Kayıt tarihi : 29/01/08

MesajKonu: Geri: Ogame Genel Bilgiler   Perş. 7 Şub. - 16:52

9. Filo Oluşturma

Öncelikle Ogame'deki filo kavramının genel bir tanımını yapalım:
Ogame'de ''filo'' aynı amaç için görevlendirilmiş, aynı anda ve bir seferde yollanmış gemi grubudur. Filo bir gemiden de bin gemiden de oluşabilir.

Bir filoyu nasıl oluşturabilirim ve onu nasıl görevlendirebilirim?
Bir kez anladıktan sonra aslında gerisi çok kolaydır: Önce sol menüden ''Filo'' tıklanır. Sonra sağda bir menü çıkar.

Bu menünün üst kısmında o anki tüm filo aktiviteleri görülür. Göreve gidiş F harfiyle, görevden dönüş R harfiyle gösterilir. Nasıl bir görevi olduğu ve varış saatinin yanısıra bir de ''Geri Çağırma'' opsiyonu vardır. Bunu seçtiğinizde göreve gidiş halindeki filo anında görevi iptal ederek dönüş uçuşuna başlar.
Maus imlecini birliğinizin sayısı üstünde bekletirseniz, filoda hangi gemiden kaç tane olduğunu görürsünüz.

Bu kısmın altında o an gezegende bulunan gemilerin listesi vardır. Yandaki yere sayılar yazılarak bu gemiler yeni görevler için seçilebilirler. Gemilerin tümünü seçmek için ''Tüm gemiler'', aynı türdeki tüm gemileri seçmek için de ''ayami'' butonu kullanılabilir.
Maus imlecini gemi isimlerinin üstünde beklettiğinizde gemilerin hızını görürsünüz.

Dikkat: Her filo, en yavaş gemisinin hızındadır.

''Devam''a tıklayarak seçtiğiniz gemileri filoya eklersiniz. (Menünün en üstünde azami filo sayısı vardır. Bu sayıya ulaşıldığında yeni filo kurulamaz.)

Sonraki menüde hedefin koordinatı yazılır ve hedefin gezegen mi, ay mı yoksa harabe mi olduğu seçilir. Belli filo görevleri sadece belli hedeflerde çalışırlar (örneğin geridönüşüm ancak harabe alanında mümkündür).

Daha sonra hız yüzde 10'luk dilimler halinde seçilebilir. Seçime göre süre ve yakıt gereksinimi altta gösterilir (tüm uçuşlarda yakıt olarak Deuterium kullanılır). En alttaki ''Shortlinks'' kısmında kolonilerinizin kısayolları bulunur. Bunlara tıklayarak kolayca koordinatı seçebilirsiniz.

Tekrar ''Devam''a tıklayarak diğer menüye geçersiniz.

Bu menü son ve en önemli menüdür. Burada filonuzun görevini seçersiniz (tüm mümkün görevler listelenmişlerdir).

Sağda Metal, Kristal ve Deuterium'un yanına yollanmak istenen hammadde sayısı yazılır. Burada da tümünü seçmek için ''azami'' opsiyonu vardır. Altında otomatik olarak geriye kalan boş yer hesaplanır.

Mümkün Olan Filo Görevleri:

Hammadde Nakliyesi [Tüm Gemiler]
Seçilen miktar hedefe götürülür. Filo hedefe ulaştıktan sonra otomatikman yükü bırakır ve geri döner. (Lütfen yakıtın da yer kaplayacağını hesaba katın.)
Hedef Gezegeni Yağmalamak [Tüm Gemiler]
Hedefe saldırılır ve galibiyet durumunda kazanç gemilere doldurularak geri dönülür. Eğer filoda bir de Ölüm Yıldızı varsa aylara da saldırılabilir.
Hedef Gezegene Casusluk Yapmak [Tüm Gemiler]
Hedefe saldırılmaz, ancak hedef taranır. (Daha fazlasını Casusluk ve Saldırı bölümünde bulabilirsiniz.) Filoda en az bir adet Casus Sondası bulunmalıdır.
Filoyu Konuşlandırmak [Tüm Gemiler]
Filo hedefe uçar ve orada konuşlanır, hemen geri dönmez. Filo bu görevle yollandığında beraberinde hammadde de yollanabilir.
Hammadde Toplamak [Sadece Geridönüşümcü]
Bu görevin doğru biçimde yerine getirilebilmesi için menüdeki koordinatin sağından ''Harabe Alanı''nın seçilmiş olması gerekir. Geridönüşümcü Harabe Alanı'nda alan boşalıncaya ya da geminin yük kapasitesi doluncaya dek çalışır. Sonra topladığı hammaddeyi görev için yola çıktığı gezegene götürür.
Hedefi Kolonileştirmek [Sadece Koloni Gemisi]
Henüz işgal edilmemiş bir gezegen sadece Koloni Gemisi'nde hedef olarak seçilebilir. Hedef tüm diğer gemiler için geçersizdir. Başarılı kolonizasyondan sonra Koloni Gemisi yok olur.
Yoketmek [Sadece Ölüm Yıldızı]
Sadece aylarda çalışır. Daha çok bilgiyi ilgili kısımda bulabilirsiniz.

10. Casusluk

Tarama, yani rakip gezegenlerde sonda ile casusluk yapmak OGame'de çok önemlidir. Sadece bu yolla yeterli hammaddesi olan ve zayıf savunmasının sizin başınıza dert açmayacağı gezegenler bulabilirsiniz.

Casusluk yeni başlayanlar için zor anlaşılır olabilir.
Yabancı bir gezegene casusluk göreviyle bir sonda yollarsanız bir r***r alırsınız. Bu r***rların çok ayrıntılısından temel bilgilere sahip olanına kadar değişik türleri vardır.

Casuslukla şunları görebilirsiniz:

-Yabancı gezegendeki hammaddeler (Her casusluk kademesinde gösterilirler)
-Rakibin gezegendeki filo gücü (Casusluk Tekniği rakipten 1 fazlaysa gösterilir)
-Rakibin gezegendeki savunma gereçleri (Casusluk Tekniği rakipten 2 fazlaysa gösterilir)
-Rakibin gezegende inşa ettiği binalar (Casusluk Tekniği rakipten 3 fazlaysa gösterilir)
-Rakibin tamamlanmış bilimsel araştırmaları (Casusluk Tekniği rakipten 4 fazlaysa gösterilir)

Bir casusluk r***ru bundan daha ayrıntılı olmaz. Bu bilgilerin ne kadarını gördüğünüz, rakiple aranızdaki Casusluk Tekniği kademe farkına göre belirlenir.
Daha fazla sayıda Casus Sondası yollayarak geçici olarak Casusluk Tekniği'nizi yükseltebilirsiniz. Bu yükseliş kare şeklinde olur, yani her artı kademe için daha fazla sonda yollamalısınız.

1 Kademe = 1 Casus Sondası
2 Kademe = 4 Casus Sondası
3 Kademe = 9 Casus Sondası
4 Kademe = 16 Casus Sondası
5 Kademe = 25 Casus Sondası
6 Kademe = 36 Casus Sondası
vs.


Dikkat! Casus sondaları rakip tarafından vurulabilirler. Bu ihtimali Casusluk R***ru'nda görebilirsiniz. Sondaların vurulmaları sizin r***r almayacağınız anl***** gelmez, r***ru alırsınız ancak sondalarınız vurulurlar ve geri dönmezler.
Vurulma ihtimalleri, rakibin gezegendeki gemi sayısına ve Casus Tekniği açısından farkınıza bağlıdır. Gezegendeki gemi sayısı arttıkça sondanın farkedilme ve vurulma ihtimali artar. Gemi sayısına rakibin Casus Sondası ve Solar Uydu sayısı da dail edilir. Gezegen savunması burada %1'den bile küçük bir rol oynar. Casusluk Tekniği kademeleri eşitse, rakibin 4 gemisi casusluktan korunma şansını %1 arttırır. Rakibin sizden eksik olan her kademesi için gemi sayısı ikiye katlanır, sizden fazla her kademesinde sayı yarıya iner.

Tereddüt durumunda, bir yağma filosu kaybetmektense bir sonda kaybetmek yeğlenmelidir. Yağmayı garantiye almak için filonuz rakip gezegene ulaşmadan hemen önce bir güvenlik taraması daha yapmalısınız.

Bu konudaki merakları giderme açısından belirtilmeli ki, casusluğu engelleyemezsiniz. Biri size sonda yolladığında siz sondayı vursanız da mutlaka bir r***r alacaktır. Sadece Casusluk Tekniği kademenizi olabildiğince yükselterek rakibin bu r***rda mümkün olduğunca az şey görmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca saldırıya uğradığınızda da Casusluk Tekniği yardımıyla saldıran hakkında bilgi alırsınız. Bunun için sonda göndermeniz gerekmez. Bilgi, saldırı haberinizle birlikte menüdeki ''Genel Durum'' bölümünde görülür.

Kademelere göre alacağınız bilgi şöyledir:

-Casusluk Tekniği Kademe 0'dan itibaren Saldırıya uğradığınız bildirilir.
-Casusluk Tekniği Kademe 2'den itibaren Kaç geminin saldırdığını görürsünüz. Örneğin saldırı filosu geliyorsa, size 20 geminin geldiği bildirilir.
-Casusluk Tekniği Kademe 4'ten itibaren Gemi sayısına ek olarak ne tip gemilerin geldiğini görürsünüz. Yukarıdaki örneğe göre, size 20 geminin geldiği ve bunların Ağır Avcı ve Küçük Nakliye Gemileri'nden oluştuğu bildirilir.
-Casusluk Tekniği Kademe 8'den itibaren Yukarıdakilere ek olarak her gemi türünün sayıları da verilir. Yine yukarıdaki örneğe göre, 20 geminin geldiği ve bunların 12 Ağır Avcı ve 8 Küçük Nakliye Gemisi olduğu bildirilir

11. Saldırı ve Yağma

OGame'de yağma, filoyu rakip gezegene saldırı ve hammadde kazanma amaçlı yollamaktır. Kazanılan saldırı sonunda gezegendeki hammaddelerin %50'si alınır.

Saldırı ve yağöalama genelde şu şekilde yapılır:

1. Adım
Sol menüdeki Galaksi kısmına gidin ve sizin gezegeninizin çevresindeki sistemleri tarayın. Çaylak korumasında olmayan hedefleri bir yere not edin. Seçtiğiniz hedefin güçlü bir ittifakın mensubu yahut sizin ittifakınızın dostu bir ittifakın mensubu olmamasına dikkat edin.
İstatistik bölümünden hedef hakkında bilgi toplayın. Puanına, filosuna bakın. Puanı sizden çok olmamalı, yoksa intikamı acı olabilir.

2. Adım
Arama ve araştırmayı bitirince seçtiğiniz hedeflere Casus Sondası yollayın. Bol hammaddesi olan, savunması da sizi zorlamayacak gibi olan gezegenler bulana kadar buna devam edin. Eğer gelen r***rlar ayrıntısızlarsa ve Casusluk Tekniği geliştirecek imkanınız yoksa sonraki hedefe geçin ya da 1'den fazla sonda yollayarak şansınızı deneyin. Ancak yolladığınız sonda sayısı arttıkça sondalarınızın yakalanma riskleri de artacaktır.

3. Adım
Seçtiğiniz hedefin verileriyle kendi verilerinizi bir simülatör yardımıyla karşılaştırın ve bu saldırının provasını yapın (Uygun simülatürleri Downloadlar bölümümüzde bulabilirsiniz).
Simülasyon sonucunda sizin kayıplarınız rakibinkine oranla en alt seviyedeyse ve kazanacağınız hammadde miktarı bu saldırıya değecek düzeydeyse saldırıyı başlatın.
Filonuza nakliye gemileri eklemeyi unutmayın, çünkü kazandıklarınızı gezegeninize getirmek için savaş gemileri hiç de yeterli kapasiteye sahip değillerdir.

Kazanırsanız rakip gezegendeki hammaddenin yarısını alırsınız ve bu işlem oradaki tüm gemiler ve savunma gereçleri yokedildikten sonra başlar. Eğer berabere kalınmışsa hammadde alamazsınız.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ayyildiz.megabb.com
Türk
Admin
Türk

Erkek Mesaj Sayısı : 1003
Yaş : 28
Nerden : Ankara
Kayıt tarihi : 29/01/08

MesajKonu: Geri: Ogame Genel Bilgiler   Perş. 7 Şub. - 16:54

12. Savunma Metoodları

OGame'de en iyi fiyat/getiri oranı savunma gereçlerindedir.

Hemen hiçbir gemi savaş gücü olarak onlarla başa çıkamaz. Ancak onların da bir kusuru vardır: Uçamazlar. Oyunda değilken gemilerinizi kaçırabilirsiniz ancak onlar hep gezegenin üstündedirler.

Peki savunma kurmak fayda sağlar mı?

Öncelikle birkaç temel sorunu belirtmek gerekir. ''En iyi savunma'' yoktur. Hemen her savunma düşman tarafından yarılabilir. Bu yüzden savunmanız iyiyken bile hammaddelerinizi biriktirmeyip harcamalı ve gemilerinizi kaçırmalısınız. Savunma sizi belki yüzde yüz koruyamaz ama en azından çekici bir hedef olmaktan çıkarır. Rakibin kaybının kazancından daha çok olması için çalışır. Bu durumda saldırıya uğramazsınız. Buna ulaşmak için de savunmayı iyi ve mantıklı kurmanız gerekir. Yani, üstünde ele geçirilecek hammadde olmayan gezegende savunmaya da gerek yoktur. Ancak üstünde milyonlarca hammadde bulunan gezegenin savunması da ona uygun düzeyde olmalıdır, saldıran rakibin kaybı yüksek olabilsin ve o da bunu öngöredeği için saldırmasın.

Ayrıca savunma birlikleriyle kendi filonuzu da güçlendirebilirsiniz. Örneğin10 bin Roket ve birkaç Plazma Atıcı gemilerinizin atış gücünü desteklerler.
Güçlü bir savunmayla filonuz için sağlam bir liman oluşturmuş olursunuz.

İyi bir savunma nasıl kurulur?

Savunma kurmak filo kurmakla beraber yürütülmelidir. Her birimin güçlü ve zayıf yanları olduğu için birimleri kombine etmeli ve ataklar için basit birer yem olmaktan korumalısınız.

Temel olarak iki savunma gereci türü vardır: Yakalayıcılar (Kalkan Kubbeleri ve Yakalayıcı Roketler) ve Atıcılar (diğerlerinin dışında kalan tüm savunma öğeleri).
Yakalayıcılar, rakibin atışlarını değerli gereçler yerine kendi üstlerine çekmeyi hedeflerler. Sistem savaş sırasında hedefleri rastgele seçtiği için birden fazla yakalayıcı oluşturmak gerekir. Böylece değerli Gaus Topları ve Plazma Atıcılarının isabet alma ihtimalleri düşer. Genelde atıcıların 5 ila 8 katı arasında yakalayıcı kurmak mantıklıdır.
Atıcılar rakibin saldırı birliklerini yoketmeye çalışırlar. Bunun için Plazma Atıcılar epey uygundur, çünkü rakibin hemen her birimini (Ölüm Yıldızı ve Gezegenlerarası Roketler hariç) tek atışta yok edebilirler. Gaus Topları da oldukça etkili ve ucuzdurlar. İyi bir savunmada ikisi de bulunmalıdır.
İyon Topları ve Ağır Lazer Topları başlangıçta uygundurlar. Özellikle Ağır Avcılar bunlara karşı zorlanırlar. İleride bunları artık imal etmemek gerekir, çünkü Gaus Topları ve Plazma Atıcılar daha verimlidirler.

Koruyucu Kalkanlar diğer gereçleri atışlardan korurlar. Bir küçük kalkanı yoketmek için 45-50 Hafif Avcı gerekir. Büyük kalkanlara Hafif Avcılar yetmezler. Bir büyük kalkanı 12 muhrip yahut 110 Ağır Avcı ancak yokedebilir

13. Kaçırma

Kaçırma, filoyu ve hammaddeleri ataklardan korumak için güvenli bir yere götürmektir.

İki yöntemi vardır:

İlki saldırı öncesi kısa süreli kaçırmadır. Tüm hammaddenizi gemilere yükler ve saldıran rakip gemileri gezegene ulaşmadan birkaç dakika önce gemileri gezegenden yollarsınız. Hedef olarak yakın olduğu ve uçuş az yakıt sarfettireceği için kendi harabe alanınızı seçebilirsiniz.

İkincisi ise uzun vadelidir ve mallarınızı siz oyunda yokken korumaya yöneliktir.
Ancak burada filonozun bir Radar İstasyonu tarafından farkedilmemesine dikkat etmelisiniz. Yoksa bu durumda düşmanınız sizin hangi saniyede nereye ulaşacağınızı bilir ve saldırısını ona göre şekillendirir. Bu durumda filoyu önce Ay Merkez İstasyonu'nda konuşlandırmalı, sonra kaçırmalısınız. Aydan kalkan gemiler radarlarda gözükmezler.
Ayınız yoksa bile mallarınızı güvene ulaştırmak için şansınız var. Filonuzu parçalar halinde yollarsınız ve yakalanma durumu olsa dahi kaybınız daha az olur.

Kaçırma işleminde, filonozun sizin de oyuna döneceğiniz zaman geri dönecek olmasına dikkat etmelisiniz. Bu da en iyi harabe alanlarına kaçırarak olur. Yakınınızda bir harabe alanı seçin. Filonuzun %10 hızla uçtuğunda siz oyuna dönünce geriye geleceği bir alan olsun (En az yakıt %10 hızla uçulduğunda sarfedilir).
Hedef olarak casusluk göreviyle başka gezegenler de seçebilirsiniz. Ancak bu risklidir, çünkü radarlar tarafından kolaylıkla görülebilirsiniz ve yakalanabilirsiniz.


14. Konuşlandırma

Bu seçenek, sömürgelerinizi düşmana karşı diğer gezegenlerinizden yolladığınız gemilerle beraber savunmak içindir. Saldırı olduğunda konuşlandırılmış gemiler gezegenin savunmasına dahil kabul edilirler.

Filo menüsündeki görev seçeneklerinde bulunur. Buradan filoyu diğer gezegende ne kadar süreyle konuşlandıracağınızı belirlersiniz.

Konuşlandırma karşılığında saat başına Deuterium ödersiniz. Gemi başına ücretlendirme aşağıdaki listededir.
Filo hareket ederken seçtiğiniz saat için ücreti peşinen alır ve daha sonra geri çağırsanız dahi bu ücreti geri alamazsınız.

Küçük Nakliye Gemisi >> 5 Deuterium
Büyük Nakliye Gemisi >> 5 Deuterium
Hafif Avcı >> 2 Deuterium
Ağır Avcı >> 7 Deuterium
Kruvazör >> 30 Deuterium
Komuta Gemisi >> 50 Deuterium
Koloni Gemisi >> 100 Deuterium
Geridönüşümcü >> 30 Deuterium
Casus Sondası >> 0,1 Deuterium
Bombardıman Gemisi >> 100 Deuterium
Muhrip >> 100 Deuterium
Ölüm Yıldızı >> 0,1 DeuteriumEn fazla 5 gezegende filo konuşlandırılabilir. Gezegen başına da en çok 5 konuşlandırılmış filo olabilir.

15. İttifaklar

İttifaklar, oyuncuların biraraya gelerek yardımlaşma amacıyla kurdukları birliklerdir.
Özellikle oyuna yeni başlayanlar kendilerine bir ittifak bulmalılardır, yoksa yağmalar genelde bir ittifaka dahil olmayan oyunculara yapıldıklarından, bundan çok etkilenirler.

İttifaka girdikten sonra bunun avantajlarını yaşamaya başlarsınız. Örneğin saldırıya uğrarsanız hammadde yardımı alırsınız, size saldıran rakibe saldıracak filo desteği olur. Ayrıca ittifak içinde kolayca ticaret de yapabilirsiniz.
Diğer ittifak üyelerine, ihtiyaç duyduklarında yardım etmeniz gerekir. Ancak sizin de yardıma ihtiyacınız olduğunda sırtınızı dayayacağınız bir yer vardır.
Diğer üyelerden oyunla ilgili bilgiler yahut oyuniçi uygun koordinatlar öğrenebilirsiniz. Casusluk Tekniği kademeniz yeterli değilse istediğiniz hedefin taranmasını rica edebilirsiniz.

Eğer çevreniz genişse ya da ikna kabiliyetiniz iyiyse ve liderlik vasfınız varsa kendiniz de bir ittifak kurabilirsiniz. İttifak läderi olarak ittifaka yeni oyuncular alabilir, istemediklerinizi çıkarabilirsiniz. İttifak ismini ve rumuzunu belirleyebilir, değiştirebilirsiniz. Diğer üyelere ittifakiçi yetkiler verebilirsiniz.

İttifaklararası diplomasi, çoğu savaşın başlamadan bitmesini ve daha güçlü birliklerin ortaya çıkmasını sağlar. Dost olan ittifakların üyeleri birbirlerine saldırmazlar. Ticaret için de anlaşmalar yapılabilir.

İttifak savaşları, OGame'in olmazsa olmazlarındandır. Herzaman mutlaka biryerlerde iki ittifak savaşıyor olur. Savaşlarda dikkat edilecek unsur, savaş ilanını forumlardan ve belirgin bir şekilde yapmış olmaktır.16. Kolonizasyon

Bir yıldız imparatorluğu kurmak için anagezegeninizin yanısıra koloniler de kurmalısınız. Kolonilerle birlikte toplam en fazla 9 gezegen sahibi olabilirsiniz.

Koloni için bir Koloni Gemisi'ne ihtiyacınız var. Gemiyi boş bir gezegene yolladıktan sonra gemi gezegene ulaşınca orada bir koloni oluşur ve gemi yok olur. Daha önce sömürgeleştirilmemiş gezegenleri seçmelisiniz, yoksa geminiz hedefi kabul etmeyip sizi uyaracaktır.
Koloniyi sadece kuran oyuncu silebilir ve koloniler saldırılarla ele geçirilemezler.

Kolonide, tıpkı anagezegende olduğu gibi her şeyi inşa edebilirsiniz. Koloniyi ne için kullanacaksanız ona göre binalar inşa etmelisiniz. Hammadde üretimi içinse madenleri ve enerji üretimini, filonuza yağma için limanlık etsin diyeyse Deuterium üretimini sağlamalısınız.

Hangi gezegenler kolonileştirilmelidirler?

Koloni eğer hammadde üretimi içinse büyük olmasına dikkat edilmelidir. 100 alanın altındaki koloniler bu amaca uygun değillerdir. Bu iş için alan sayısı 150 ve daha üstü olmalıdır.
Alan sayıları tesadüfî olarak belirlenir. Her kolonileştirme işleminde aşağıdaki tabloya uygun aralıktan rastgele bir sayı belirlenir.
Bu konuda gezegenin güneş sistemindeki yeri önemlidir. En büyük gezegenler 4. sıradakilerdir. En küçükler ise 1'le 3 arasındaki ve 13'le 15 arasındaki, güneşe en yakın ve en uzak gezegenlerdir. Orada alanı 100'den büyük gezegene çok seyrek rastlanır.
Kolonizasyon için en uygun gezegenler 4'le 12. sıra arasındaki gezegenler olurlar ve genelde çabuk kapılırlar.

Gezegenler, güneşe olan uzaklıklarına göre enerji üretimi açısından farklılık gösterirler. Güneşe yaklaşıldıkça Solar Uydular daha çok enerji üretirler (uydu başına en çok 50). Solarenerji ve Füzyonenerji Santralleri bu durumdan etkilenmezler.

Gezegenler arasındaki bir fark da Deuterium üretiminde görülür. Güneşe daha uzak ve dolayısıyla daha soğuk gezegenlerde üretim diğerlerine oranla %40'a kadar daha fazla olabilir.

Koloniyi İptal Etmek

Bu işlem Genel Durum'daki tabloda koloni ismine tıklayarak açılan menüden şifre girilerek yapılır. İşlemi tamamladığınızda bir gezegeniniz eksilir ve onun yerine bir Asteroid Alanı çıkar (Galaksi menüsünde A ile gösterilir). Bu alan en az 24 saat kalır ve ondan sonra gezegen tekrar kolonileştirilebilir. Bu süre içinde alana uçulabilir, saldırı düzenlenebilir ve harabe alanı varsa geridönüşüm yapılabilir.

Sonuç olarak neredeki gezegen kolonileştirilirse kolonileştirilsin, bunun mutlaka avantajları ve dezavantajları olacaktır. Kullanım amacına uygun inşa işlemleriyle koloni en verimli şekilde kullanılabilir.

Metal ve Kristal üretimi için 4-9 arasını, Deuterium üretimi için 13-15 arasını, yağmalarda kullanılmak üzere limanlık için geri kalanları kullanabilirsiniz. 1-3 arası Gravitasyon Araştırması için uygundur, onun dışında kolonileştirmeye pek değmez.17. Harabe Alanı ve GeriDönüşümcüler

Galaksi kısmında bazı gezegenlerin yanında T harfi görürsünüz. Bu harf Harabe Alanı (Trümmerfeld) anlamındadır. Mausu üstünde bekletirseniz alanda ne kadar maden olduğunu da görürsünüz.

Her savaşta, gemiler ve Solar Uydular vurulduklarında bir Harabe Alanı oluşur. Bu alanda, vurulan cihazların inşası için gerekli Metal ve Kristal'in yaklaşık %30'u bulunur. Deuterium Harabe Alanı'nda bulunmaz. Aynı şekilde vurulan savunma gereçleri de orada olmazlar.

Harabe Alanı gezegendedir ancak kimseye ait değildir. Elini çabuk tutan Harabe Alanı'na Geridönüşümcü yollayabilir. Bir Harabe Alanı için savaşılmaz ya da o savunulmaz. Harabe Alanı'nın bulunduğu gezegenin sahibi dahi alandaki madeni kimin aldığını bilmez.

Harabe Alanı'ndaki maden, Geridönüşümcüler tarafından kullanılır hale getirilir ve gezegene taşınır. Geridönüşümcü 20 bin maden taşıyabilir. Geridönüşüm işlemi 1'e 1 yapılır ve Geridönüşümcünün taşıma kapasitesi dolana dek sürer.

Geridönüşümcü'yü Harabe Alanı'na yollamak için, Filo menüsünün ikinci kısmında koordinatların yazıldığı kısmın sağından HA seçilmelidir. Belirtilen koordinatta bir Harabe Alanı olmasa da menüde HA yazar ve gerçekten alan olup olmadığını ancak filoyu yollayınca anlayabilirsiniz. Bir alan yoksa Gezegenin ıssız olduğuna ve sömürgeleştirilmesi gerektiğine dair bir uyarı mesajı gelir.

Geridönüşümcüler savaş gemilerine oranla oldukça yavaştırlar. Yani bir gezegene saldırıp orada oluşacak Harabe Alanı'nı da siz boşaltmak istiyorsanız, Geridönüşümcü'yü saldırı filonuzdan çok daha önce yollamalısınız. Çünkü eğer Geridönüşümcü alana saldırıdan 2 saat sonra ulaşırsa çok geç olabilir.
Gezegen sahibi, kendi gezegenindeki Harabe Alanı'na ulaşma konusunda avantajlıdır. 7 dakika içinde alana ulaşır. Bu da sizin elinizi olabildiğince çabuk tutmanız gerektiğini gösterir.
Eğer gezegende daha önceden bir Harabe Alanı oluşmamışsa ve bu yüzden Geridönüşümcü yollayamıyorsanız, bir Casus Sondası'nı saldırı göreviyle yollayın. Vurulacak ve orada bir Harabe Alanı oluşturacaktır. Siz de bu alanı hedef seçerek Geridönüşümcü'yü yollarsınız.

18. Roket Silosu

Roket Silosu hem saldırı hem de savunma gerecidir. Diğer gezegenlerin savunmasına zarar veren Gezegenlerarası Roketler ve bu roketlere karşı Yakalayıcı Roketler bulundururlar.

Bu roketleri inşa etmek için öncelikle Binalar kısmından Roket Silosu'nu inşa etmelisiniz. Daha sonra Savunma kısmından roketleri inşa edebilirsiniz.

Gezegenlerarası Roketler'i Roket Silosu 4. Kademe'ye geldiğinde inşa edebilirsiniz. İnşa için 25.000 Metal, 5.000 Kristal ve 20.000 Deuterium gerekir. Saldırı Gücü 12.000'dir.
Bu roketlerin menzili kısıtlıdır ve İmpuls (İçtepi) Motor Takımı kademesinin iki katı kadardır.
Rakibe ulaşma hızı da kendi sisteminiz için 30 saniye, her eklenen sistem için de ek 60 saniyedir.

Yakalayıcı Roketler'i de Roket Silosu 2. Kademe'ye geldiğinde inşa edebilirsiniz. Bir roket için 8.000 Metal ve 2.000 Deuterium gerekir.

Gezegenlerarası Roketler Galaksi menüsünden kullanılırlar. Menzil içindeki gezegenlerde sonda ve mesaj yazma butonlarının arasında yeni bir buton belirir. Bu butona tıklayarak yeni bir menüye gelirsiniz. Bu menüde kaç roket kullanacağınızı ve öncelikli hedefinizi seçersiniz.
Öncelikli hedef yok edilene kadar atışlar ona yapılırlar. Daha sonra roket artmışsa diğer savunma gereçlerine yollanırlar. Onlar da yok edilince bu kez gezegendeki Roket Silosu ve roketler hedef alınırlar.
Gezegenlerarası Roketler ile yok edilen savunma gereçleri kendilerini tekrar yenileyemezler ve yok olurlar.

Gezegenlerarası Roketler'in Saldırı Değerleri Silah Tekniği kademenize oranla artarlar ve savunan taraftaki kalkan değerleri hesaba katılmaz. Bu da Kalkan Kubbeleri'ne saldırı için idealdir.

Yakalayıcı Roketler otomatik olarak fırlatılırlar. Her Gezegenlerarası Roket'e bir Yakalayıcı Roket gider.

Saldıran taraf bir Savaş R***ru görmez, saldırısının etkilerini sonda ile öğrenmelidir. Ancak saldırılan taraf bir r***r alır.19. Ay ve Özel Binalar

Ay, OGame'de de tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi gezegenin etrafında dönen önemli bir uydudur. Yani aynı Harabe Alanı gibi gezegene bağlı bulunur ve Filo menüsünden hedef olarak seçilebilir.

Ay, bir filo gezegendeki savaşta vurulup yokedilince oluşur. Harabe sıkışır ve bir ay oluşturur. Ancak bu her seferinde olmaz, 100 bin madenlik harabe başına %1 şansla olur. Bu şans en çok %20'ye kadar çıkabilir, daha büyük harabelerin şansa etkisi %20'den çok olmaz. Harabe ne kadar büyükse ay da o kadar büyük olur. En büyük ay, yaklaşık 8000km çapında olur.

Bir ay ham haldeyken 1 alana sahiptir. Üstünde Ay Merkez İstasyonu kurularak ay üstünde bina inşa edilecek hale gelir. İstasyon kademesi her büyütüldüğünde aya 3 alan eklenir. Ay yüzeyindeki kullanılabilir alanların üst sınırı ayın kendi büyüklüğüyle orantılıdır. Alanlar, ayın büyüklüğüne göre 12 ila 79 arasında olurlar.

Ay, bir Ölüm Yıldızı'nca ortadan kaldırılabilir.

Aya kurulan iki özel yapı vardır: Radar İstasyonu ve Sıçrama Geçidi.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ayyildiz.megabb.com
Türk
Admin
Türk

Erkek Mesaj Sayısı : 1003
Yaş : 28
Nerden : Ankara
Kayıt tarihi : 29/01/08

MesajKonu: Geri: Ogame Genel Bilgiler   Perş. 7 Şub. - 16:54

Radar İstasyonu

Radar İstasyonu, düşman gemi hareketlerini gözetlemeye yarar. Sadece aya kurulabilir ve kısıtlı bir menzili vardır. Bu menzil, kademe arttıkça Kademe²-1 sistem genişler. İlk kademede sadece kendi güneş sisteminizi gözetleyebilirsiniz.

Gelen gözetleme r***runda, taranan gezegenlerden kalkan ve oraya gelen filolar gösterilir. Bu gemilerin hedeflerinin Radar İstasyonu'nun menzili içinde olması ya da olmaması bu r***rda önemli değildir. Taranan gezegenin menzilde olması yeterlidir.
Bu işlem casusluğun tam tersidir. Casus Sondası'yla hammadde ve filo gibi gezegende olan ve duran şeyleri, Radar İstasyonu'yla da gezegendeki hareketli cisimleri, hedefleri ve varış saatleriyle birlikte görürsünüz.

Bir gözetleme işlemi 5000 Deuterium harcar. Taramak için ayı seçip Galaksi menüsünden taranacak gezegeni seçmeniz yeterlidir. Bir popup pencere açılır ve orada kurbanın tğm filo hareketleri listelenir. Gözetlenen gçzetlendiğini farketmez.
Eğer popup pencere açılmazsa ya ayarlarınızda javascriptle ilgili sorun vardır ya da popup bloklama sisteminiz devrededir.
Pencere "Aktüelleştir" butonuna kadar boşsa, o sırada hiç filo hareketi yok demektir.

Sıçrama Geçidi

Geçit, filolarınızı istediğiniz koordinata "ışınlamaya" yarar. Filo yolda zaman kaybetmeden istenen koordinatta olur. Bu işlem için iki geçit gereklidir. Geçitten hammadde yollanmaz, ayrıca geçit saatte bir kez kullanılabilir.

20. Stratejiler - Saldırgan

Eğer saldırgan ve yağmacı bir oyun stili seçmek istiyorsanız oyunun en başından itibaren bu stile yönelik yatırımlar yapmalısınız.

Bu oyun stiliyle istatistiklerde tepelerde yer alırsınız, ancak çok da zaman ve emek ister.

Amaç komşularım hammaddelerini alabilmek için bir an önce Küçük Nakliye Gemisi inşa etmektir. Kendi hammadde üretiminizin üstünde pek durmayabilirsiniz, önemli olan zamanlaması iyi bir üretime sahip olmanızdır.

Nakliyecileri üretecek tekniğe sahip olmak ve üretmek için yaklaşık 3000 Deuterium gerekir. Bunu kendiniz üretmelisiniz, yani Deuterium Sentezleyicisi'ni erken inşa etmek gerekir.21. Stratejiler - Savunmacı

Savunmacı olarak hammadde üretimine ağırlık verirsiniz, gemi üretimi sizin için ilk etapta mühim değildir. Bu yüzden ürettiğiniz hammaddeyi gemi üretmek için gereken teknolojiye değil, daha çok hammadde için madenlerin kademelerini yükseltmeye harcarsınız. Böylece yağmacılardan daha hızlı üretim yapabilir ve kademesi yüksek madenlere sahip olursunuz.

Ancak saldırı gücünüz yoktur. Diğer gezegenlere gidip, savaşarak oradan hammadde kazanmak sizin için mümkün değildir. Bu yüzden de savunmaya ağırlık verirsiniz.

Savunmacı bir stilde oynayacaksanız oyuna çok zaman harcamanıza gerek olmaz, aynı şekilde de istatistiklerde üstlerde yer bulamazsınız.

Deuterium Sentezleyicisini başlarda geliştirmeyebilirsiniz. Elbette sizin de savunma gereçleri kurabilmek için bilimsel araştırmalara ve bunun için de Deuterium'a ihtiyacınız olacak. Ancak bu ihtiyacınızı düşük seviyedeki bir sentezleyiciyle rahatlıkla karşılayabilirsiniz.22. Stratejiler - Karışık

Noob Koruması stratejilerin birbirlerine uyumlu olmalarını gerektirir. Sadece yağma yapmak mümkün değildir, çünkü hedefler size karşı çabucak çaylak kalırlar ve geriye yalnızca iyi korunmuş gezegenler kalırlar.

Bu yüzden saldırgan ve savunmacı stratejilerin bir kombinasyonu yaratılmalıdır. Bir yandan filolarınızla diğer gezegenleri "ziyaret" ederken, diğer yandan savunmayı elden bırakmamalı ve yeni koloniler kurmak için Koloni Gemisi'nin gerektirdiği teknolojiye ulaşmaya çalışmalısınız.

Bu şekilde puanınız çok hızlı artmaz ve size çaylak olan oyuncu sayısı çok olmaz. Ayrıca kolonilerinizde kurduğunuz madenlerle üretiminiz ikiye katlanmış olur.


23. Binalar

Metal Madeni

Gemi ve bina inşaatında kullanılan hammaddelerin en önemli kaynağı. Metal en ucuz hammadde olduğu için, aynı zamanda en çok kullanılanıdır da. Metal üretimi için fazla enerji harcamak gerekmez. Madenler büyüdükçe yüzeyden derine inerler. Daha derin ve büyük madenler sayesinde daha fazla metal çıkarılabilir ve böylece üretim de artar. Yalnız daha büyük madenlere daha fazla enerji ayırmak gerekir.

Kristal Madeni
Elektronik inşaat malzemesi ve alaşım için gereken hammaddelerin en önemli kaynağıdır. Kristal çıkarılırken gereken enerji, metal çıkarılırkenkinin neredeyse iki katıdır ve bu yüzden Kristal metalden daha değerlidir. Tüm gemi ve binaların Kristal ihtiyacı vardır. Ne yazık ki, gemi yapımı icin çok gerekli olan bu değerli madenler Metal'de oldugu gibi ancak daha derinlere inildikçe büyük miktarlarda çıkartılabilir. Daha saf ve büyük miktarda Kristal'e ulaşabilmek için maden ocaklarının kademelerinin yükseltilmesi gerekir.

Deuterium Sentezleyicisi
Deuterium, bir çeşit ağır sudur. Bu sebeple madenlerde olduğu gibi daha derinlerde daha fazla miktarda bulunmaktadir. Daha derinlere ulaşabilmek için sentezcinin geliştirilmesi ve kademesinin arttırılması şarttır. Deuterium neredeyse tüm gemilerde, tüm araştırmalarda, Galaksi'nin incelenmesinde, ayrıca Radar İstasyonu Taraması'nın çalışmasında çok önemli bir rol oynar.

Solarenerji Santrali
Madenlerin ve sentezcinin enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çok büyük Solarenerji Santralleri yapmak gerekir. Fabrikalar büyüdükçe , ışık enerjisini elektrik enerjisine çeviren fotovoltaj hücreyle kaplı yüzey alanı da büyür. Solarenerji Santralleri gezegenin enerji ihtiyacini karşılamak için gerekli olan en önemli binalardır.

Füzyonenerji Santrali
Füzyonenerji Santrallerinde soğuk füzyon yöntemiyle, çok yüksek basınç ve ısı altında 2 hidrojen atomu helyum atomuna füzyonlanır. Bu işlem sırasında oluşan bir helyum atomu için 41,32*10^-13 Joul'luk enerji ışınım olarak açığa çıkar (1 gram hidrojenden 172 MWh enerji açığa çıkar). Füzyon Reaktörü ne kadar büyük olursa, o derece komplike füzyonlar elde edilebilir ve o büyüdükçe üretilebilen enerji de artar.

Robot Fabrikası
Robot Fabrikaları gezegenin altyapısı ve organizasyonu için gereken vasıfsız iş gücünü üretirler. Kademesi arttıkça diğer binaların yapım süreci de hızlanır.

Nanit Fabrikası
Nanit Fabrikası robot tekniğinin taçlandırılmasıdır. Nanitler iyi bir iletişim ağıyla inanılmaz ve alışılmadık işler yapabilen nanometre büyüklüğündeki robotlardır. Neredeyse tüm branşlardaki üretimi arttırırlar. Her seviye gemi, bina ve savunma yapıları için gereken süreyi yarıya indirirler.

Metal Deposu
Çıkarılmış metaller için dev depolardır. Depo büyük olursa içinde tutulabilecek Metal de o kadar fazla olur. Eğer depo dolarsa daha fazla Metal çıkarılamaz ve madenin çalışması durur.

Kristal Deposu
Daha işlenmemiş Kristal, bu devasa depolarin içinde tutulabilir. Depo büyük olursa içinde tutulabilecek Kristal de o kadar fazla olur. Eğer depo dolarsa daha fazla Kristal çıkarılamaz ve madenin çalışması durur.

Deuterium Tankeri
Yeni elde edilen Deuterium'un depolanabileceği dev tankerlerdir. Bu depolar genellikle uzay limanlarının yakınında olurlar. Ne kadar büyük olurlarsa o kadar çok miktarda Deuterium depolanabilir. Tankerlerin dolması durumunda daha fazla Deuterium üretilemez.

Bilimsel Araştırma Labarotuvarı
Yeni teknolojileri keşfedebilmek için bilimsel araştırma istasyonu gereklidir. Bu istasyonlardaki ilerlemelerin kademesi yeni teknolojilerin geliştirilme hızını direk olarak etkiler. Gelişme kademesi ne kadar yükselirse yeni teknolojileri keşfetme hızı da o kadar artar. Bir gezegendeki bilimsel araştırmaları mümkün olduğunca hızlı bitirebilmek için tüm bilim adamlarının bu gezegende kurulan yeni araştırma istasyonuna gönderilmeleri gerekir. Bu yüzden diğer gezegenlerde bilim adamı kalmaz. Eğer yeni bir teknoloji keşfedilirse bilim adamları bu yeni teknoloji ile birlikte kendi vatanları olan geldikleri gezegene geri dönerler. Böylece bu teknoloji bütün gezegenlerde kullanılabilir.

Roket Silosu
Roket Siloları'nda roketler konuşlandırılır. Yapımı biten her kademe için tamamen isteğe bağlı ama azami 5 roket konuşlandırılabilir.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ayyildiz.megabb.com
Türk
Admin
Türk

Erkek Mesaj Sayısı : 1003
Yaş : 28
Nerden : Ankara
Kayıt tarihi : 29/01/08

MesajKonu: Geri: Ogame Genel Bilgiler   Perş. 7 Şub. - 16:54

24. Araştırma Merkezi Bölümleri

Casusluk Tekniği

Casusluk Tekniği ilk aşamada daha yeni ve daha etkili sensor bulunmasındaki araştırmalarda kullanılır. Teknik geliştikçe bu tekniği kullananlar çevrelerinde olup bitenler hakkında daha fazla bilgiye sahip olurlar. Casusluk yapabilmek için kendi kademenizle rakibinki arasındaki fark çok önemlidir. Casusluk Teknigi geliştirildikçe hem casusluk sonrası gelen r***rların içeriği daha zengin olur hem de casusluk yaparken yakalanma riski azalır. Eğer bir rakibin üstüne gönderilen Casus Sondası sayısı artarsa, gelen r***rlar da daha detaylı olur. Ama aynı zamanda yakalanma riski de artar. Bu teknolojinin çok erken keşfedilmesinde yarar vardır. En uygun zaman Küçük Nakliye Gemileri'nin bulunmasından sonradır.
Daha ayrıntılı bilgiyi Casusluk bölümümüzde bulabilirsiniz.

Bilgisayar Tekniği
Teknik, mevcut bilgisayar kapasitesinin genişlemesi ile alakalıdır. Her zaman eskisine göre daha etkili ve verimli bir bilgisayar ağı oluşması için araştırma yapılır. Bilgisayarın verimi ve işlemlerin yapılış hızı da bu gelişime orantılı olarak artar. Bilgisayar kapasitesinin genişlemesi ile emir verilen filo sayısı arttırılabilir. Yükseltilen her 1 kademe ile yönetilebilen filo sayısı da 1 artar. Aynı anda yönetilebilen filo sayısı artarsa, yapılabilecek akınıi seferlerinin de sayısı artar ve bunun sonucu olarak ele geçirilen hammadde artar. Bu tekniği tüccarlar da kendi ticaret filolarının sayısını arttırmak için kullanırlar. Bu yüzden bu tekniğin tüm oyun boyunca düzenli olarak geliştirilmesinde yarar vardır.

Silah Tekniği
Her şeyden önce eldeki silah gücünün gelişmesini amaçlar. Bu noktada en çok, eldeki sistemlere daha fazla enerji sağlanmasına ve bu enerjinin amacına uygun kanalize edilmesine önem verilir. Böylece silah sistemleri öncekine göre daha etkili ve daha fazla zarar verici olurlar. Yükseltilen her kademe birimlerin başlangıçtaki silah gücünü % 10 arttırır. Silah Tekniği'ni geliştirmek, kendi birimlerinizin vuruş gücünü her zaman etkili ve de hazır kılmak için çok önemlidir. Bu yüzden bu tekniğin tüm oyun boyunca aksatılmadan geliştirilmesi gerekir.

Koruyucu Kalkan Tekniği
Kalkanların daha verimli ve dayanıklı olabilmeleri için onlara daha fazla enerji sağlanmasını sağlayacak olan teknolojinin geliştirilmesini amaçlar. Yükseltilen her teknik kademe birimlerin başlangıçtaki koruyucu kalkan gücünü % 10 arttırır.

Uzay Gemilerinin Zırhlandırılması
Özel alaşımlar sayesinde uzay gemilerinin zırhları daha da güçlendirilebilir. Bir kere dirence ve de darbeye çok dayanıklı bir alaşım keşfedilirse, o zaman tüm gemiler özel bir ışımaya tabi tutulup eski zırhları bu yeni alaşımdan elde edilen zırhla değiştirilir. Böylece seviye başına zırhın direnci % 10 arttırılabilir.

Enerji Tekniği
Enerji iletme sistemlerinin ve enerji depolama sistemlerinin gelişmesi ile yakından ilgilidir. Yeni teknolojilerin keşfi ve geliştirilmesi için çok önemli bir tekniktir.

Hiperuzay Tekniği
4. ve 5. boyutun birleştirilmesi sonucu artık eskisine göre daha ucuz, güçlü ve verimli bir hareket tertibatı oluşturmak mümkündür.

Yanmali Motor Takımı
Eski yöntem arkadan itme sistemine göre çalışırlar. Yüksek ısıya tabi tutulan materyal geri püskürtülerek gemi ters yönde harekete geçirilir. Bu motorların etki alanları çok geniş değildir ama üretimleri çok ucuzdur. Bunun dışında çok küçük oldukları ve az yer kapladıkları için küçük gemilerde tercih edilirler. Her türlü uzay yolculuğunun temeli oldukları için mümkün olduğu kadar erken geliştirilmelidirler. Her gelişim kademesi başına şu gemilerin hızını %10 arttırır: Küçük ve Büyük Nakliye Gemileri, Hafif Avcılar, Casus Sondaları ve Geridönüşümcüler.

İmpuls (İçtepi) Motor Takımı
Geri itme prensibine dayanır. Radyoaktif ışıma büyük oranda, enerji kazanımı için uygulanan atom füzyonu sırasında artan maddelerden sağlanır. Bu motor takımlarının geliştirilmesi şu gemilerin hızını başlangıçtaki seviyesine göre %20 arttırır: Bombardıman Gemisi, Kruvazör, Ağır Avcı ve Koloni Gemisi.

Hiperuzay İticisi
Uzay zamanının bükülmesi sonucu geminin yakın çevresindeki alan sıkıştırilabilir ve bu da uzun mesafelerin daha hızlı katedilebilmelerine olanak sağlar. Hiperuzay İticisi ne kadar gelişmiş olursa, uzay sıkıştırılması da o derece başarılı olur. Her yükseltilen kademe için şu gemilerin hızı %30 artar: Komuta Gemisi, Muhrip ve Ölüm Yıldızı.

Lazer Tekniği
Lazer yoğun ve güçlü bir enerji ışını sağlar. Bu aletler, optik bilgisayarlardan Ağır Lazer Topları'na kadar pek çok işe yarayabilirler. Mesela Ağır Lazer Toplarıyla en güçlü gemi zırhları bile geçilebilir. Lazer teknolojisi daha başka silah tekniklerinin geliştirilmesinde de çok önemli bir rol oynar.

İyon Tekniği
Hızlandırılmış iyonlardan oluşan, gerçekten ölümcül yönlendirilmiş ışın türüdür. Bu ışınlar çarptıkları maddelerde çok ağır hasara yol açarlar.

Plazma Tekniği
Geliştirilmiş İyon Tekniği'dir aslında, ama iyonları hızlandırmaz. Onun yerine yüksek enerji yüklü plazmalar oluşturur. Çarptığı maddelerde yok edici bir etki yapar.

Gravitasyon Araştırması
Gravitasyon, yükü ve yığını olmayan yerçekimi kuvvetini belirleyen bir partikeldir. Yoğun graviton partikelleri yüklü saldırılar sayesinde suni bir yerçekimi alanı oluşturularak gemiler, hatta aylar yok edilebilirler. Yeterli miktarda gravitasyon elde edebilmek için çok yüksek miktarda enerjiye ihtiyaç vardır.

25. Filo

Küçük Nakliye Gemisi

Avcıılarla aşağı yukarı aynı büyüklüktedirler, ama onlardaki güçlü motor takimları ve silah donanımına sahip değildirler. Buna karşılık çok büyük yük ambarları vardır. 5000 birimi aynı anda taşıyabilirler ama korumasız oldukları için yanlarına eskort vermeyi unutmamak lazim.
Yapı puanı 4000
Kalkan gücü 10
Saldırı değeri 5
Yük kapasitesi 5000 Birim
Başlangıç hızı 5000
Yakıt tüketimi (Deuterium) 10

Büyük Nakliye Gemisi
Bu tarz gemilerde silah ya da benzeri başka teknoloji bulunmaz. Bu yüzden yanlarında mutlaka silahlı gemi bulunmalıdır. Gelişmiş motor sistemi sayesinde hızlı ve yüksek kapasiteli bir gemi olarak gezegenlerarası nakliye ve başka gezegenlerin ele geçirilmesi sırasında el konulan hammaddenin taşınması işlerinde çok önemli bir rolü vardır.
Yapı puanı 12000
Kalkan gücü 25
Saldırı değeri 5
Yük kapasitesi 25000 Birim
Başlangıç hızı 7500
Yakıt tüketimi (Deuterium) 50

Hafif Avcı
Neredeyse her gezegende bulunan çevik bir gemidir. Avantajı çok ucuz olması, dezavantajı ise yük taşıma kapasitesinin düşük, koruyucu kalkanınnın fazla güçlü olmamasıdır.
Yapı puanı 4000
Kalkan gücü 10
Saldırı değeri 50
Yük kapasitesi 50 Birim
Başlangıç hızı 12500
Yakıt tüketimi (Deuterium) 20

Ağır Avcı
Hafif Avcılar'ın itme takımlarının geliştirilmesi sırasında, bilim adamları geleneksel sistemin artık yeni ihtiyaçları karşılayamadığını anladılar. Yeni yapılan gemilerin optimal hareket kabiliyetini sağlayabilmek için ilk kez İçtepi İtme Tertibatı'nı kullandılar. Bu gelişme masrafları arttırdı ama aynı zamanda yeni fırsatlara da kapıları açtı. Çok kaliteli yapı malzemesi kullanıldı ve bu itme mekanizmasının kullanılmasıyla silah ve kalkanlar için daha fazla enerji ayrılabildi. Düzeltilmiş yapısı ve geliştirilmiş vuruş gücü ile savaşlarda Hafif Avcılar'a kıyasla çok daha korkutucu bir tehdit oluştururlar. Bu yeni değişimlerle gemi teknolojisinde yeni bir çağ başlattılar, devamında da Kruvazör teknolojisi geliştirildi.
Yapı puanı 10000
Kalkan gücü 25
Saldırı değeri 150
Yük kapasitesi 100 Birim
Başlangıç hızı 10000
Yakıt tüketimi (Deuterium) 75

Kruvazör
Ağır Lazer ve İyon Topları'nın keşfiyle birlikte avcilar çok güç durumlara düştüler. Çeşitli değişiklere rağmen bu durum fazla değişmedi ve avcılar gelişmiş teknolojiler karşısında acınacak hale geldiler. Bu yüzden savunması ve atağı daha güçlü bir gemi sınıfı yaratılmasına karar verildi, böylece Kruvazör ortaya çıktı. Kruvazör, Ağır Avcı'ya göre 3 kat daha güçlü bir zırha, 2 kat daha güçlü vuruş gücüne sahiptir. Aynı zamanda çok daha hızlıdır. Orta güçte savunmalara karşı ondan daha iyi bir yol yoktur. Gaus Topları'nın ve Plazma Atıcılar'ın keşfiyle saltanatları sona erer.
Kruvazör'ün Roketatarlar'a karşı 10, Hafif Avcılar'a karşı 3 gücünde hızlı ateş gücü var, yani bir Kruvazör tek atışla aynı zamanda birden çok Avcı ya da Roket yokedebilir.
Yapı puanı 27000
Kalkan gücü 50
Saldırı değeri 400
Yük kapasitesi 800 Birim
Başlangıç hızı 15000
Yakıt tüketimi (Deuterium) 300

Komuta Gemisi
Bir filonun sırtını dayadığı gemilerdir. Güçlü ve uzun menzilli silahları, çok hızlı olması ve büyük ambarları ile bu gemi düşman için çok büyük bir sorundur.
Yapı puanı 60000
Kalkan gücü 200
Saldırı değeri 1000
Yük kapasitesi 1500 Birim
Başlangıç hızı 10000
Yakıt tüketimi (Deuterium) 500

Koloni Gemisi
Ayakta kalmak isteyen bir imparatorluk için, zırhı çok güçlü ve koloni oluşturulmasını sağlayan bu gemi çok önemlidir. Yeni kurulan kolonide bu gemi hammadde taşıyıcısı olarak kullanılır, aynı zamanda hammadde yine bu geminin içinde kullanılabilir maddeye çevrilir. Yani dünyanın temellerinden biridir, imparatorluk başına anagezegen ile birlikte toplam 9 gezegen kolonileştirilebilir.
Daha ayrıntılı bilgiyi Kolonizasyon bölümümüzde bulabilirsiniz.
Yapı puanı 30000
Kalkan gücü 100
Saldırı değeri 50
Yük kapasitesi 7500 Birim
Başlangıç hızı 2500
Yakıt tüketimi (Deuterium) 1000

Geridönüşümcü
Uzay savaşlarının boyutu giderek büyüyordu. Binlerce gemi yokedildi, oluşan enkaz alanlarına artık kullanılamaz gözüyle bakıldı. Normal nakliye gemileri için bu enkazlara herhangi bir şeye çarpmadan, yani hasar görmeden yaklaşmak imkansızdı. Koruma Kalkanı Teknolojisi'ndeki önemli bir yenilikten sonra bu sorun giderilebildi. Büyük Nakliye Gemisi'ne benzeyen Geridönüşümcü yapıldı. Böylece artık ulaşılamaz denilen kaynaklar yeniden toplamaya açıldı. Küçük enkaz parçaları da artık yeni geliştirilen zırh için bir sorun teşkil edemedi. Ama ne yazık ki, bu yeni mekanizma çok yer kapladığı için geminin yük taşıma kapasitesi 20.000 ile sınırlıdır.
Yapı puanı 16000
Kalkan gücü 10
Saldırı değeri 1
Yük kapasitesi 20000 Birim
Başlangıç hızı 2000
Yakıt tüketimi (Deuterium) 300

Casus Sondası
Çok küçük ve hareketli, uzaklardaki filo ve gezegenler hakkında bilgi sağlayan cisimlerdir. Yüksek itme güçleri sayesinde uzak mesafeleri çok kısa zamanda katedebilirler. Bir gezegenin yörüngesine girerler ve kısa sürede o gezegen hakkında bilgi toplarlar. Bu süre boyunca düşmanın onları bulup yok etmesi çok zor olmayabilir. Yerden kazanmak için sondalarda kalkan ve silah bulunmaz. Bu yüzden bir kere keşfedilirlerse yok edilmeleri çok kolay olur.
Yapı puanı 1000
Kalkan gücü 0.01
Saldırı değeri 0.01
Yük kapasitesi 5 Birim
Başlangıç hızı 100000000
Yakıt tüketimi (Deuterium) 1

Bombardıman Gemisi
Bir gezegenin tüm savunma sistemini yoketmek için özellikle geliştirildiler. Lazer ile kontrol edilen, hedefi önceden belirleyen ve geminin plazma bombalarını tam hedefe yönlendiren sistemi sayesinde inanılmaz boyutta zarar verebilir. Gezegenin tüm savunma mekanizmasını yok edebilir. Hızlı ateş gücü Roketatar'a ve Hafif Lazer Topu'na karşı 10, Ağır Lazer Topu'na ve İyon Topu'na karşı 5 kuvvetindedir.
Yapı puanı 75000
Kalkan gücü 500
Saldırı değeri 1000
Yük kapasitesi 500 Birim
Başlangıç hızı 4000
Yakıt tüketimi (Deuterium) 1000

Solar Uydu
Solar Uydular bir gezegenin yörüngesine gönderilirler. Güneş enerjisini yüzeydeki bir istasyona iletirler. Verimlilikleri güneş ışınlarının yoğunluğu ile direk bağlıdır, az ışın gelirse verim de düşer. Temelde güneşe daha yakın gezegenlerdeki uyduların verimi daha uzak olanlarınkinden yüksektir. Fiyatlarını ve yaptıklari işi baz alırsak her tür gezegenin enerji sorununu giderirler. Solar Uydular da savaş sırasında yok olabilirler.
Yapı puanı 2000
Kalkan gücü 1
Saldırı değeri 1
Yük kapasitesi 0 Birim
Başlangıç hızı 0
Yakıt tüketimi (Deuterium) 0

Muhrip
Muhrip tüm savaş gemilerinin kralıdır. Multiphalanx İyon, Plazma ve Gauss Topu Kuleleri, geliştirilmiş yön tayin edici sensorları sayesinde hızlı ve çevik avcıları bile yüzde 99 tutturabilirler. Yalnız Muhripler çok büyük oldukları için manevra kabiliyetleri çok azdır. Hatta diyebiliriz ki, savaş sırasında gemiden çok bir istasyonu andırırlar. Savaşta çok güçlü oldukları gibi, harcadıkları Deuterium miktarı da çok yüksektir.
Muhribin Hafif Lazer Topu'na karşı 10 kuvvetinde hızlı ateş gücü vardır. Yani tek bir atışta aynı anda birden çok Hafif Lazer Topu yok edebilir.
Yapı puanı 110000
Kalkan gücü 500
Saldırı değeri 2000
Yük kapasitesi 2000 Birim
Başlangıç hızı 5000
Yakıt tüketimi (Deuterium) 1000

Ölüm Yıldızı
Devasa bir Graviton Topu vardır, bu topla Muhripleri hatta Ayları bile yok edebilir. İnanılmaz boyutlarda enerji ihtiyaci olduğu için neredeyse sırf jeneratörlerden oluşur. Bu ay büyüklüğündeki gemiyi sadece çok zengin imparatorluklar geliştirebilir.
Yapı puanı 9000000
Kalkan gücü 50000
Saldırı değeri 200000
Yük kapasitesi 1000000 Birim
Başlangıç hızı 100
Yakıt tüketimi (Deuterium) 1

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ayyildiz.megabb.com
Türk
Admin
Türk

Erkek Mesaj Sayısı : 1003
Yaş : 28
Nerden : Ankara
Kayıt tarihi : 29/01/08

MesajKonu: Geri: Ogame Genel Bilgiler   Perş. 7 Şub. - 16:55

26. Savunma

Roketatar

Roketatar hem ucuz hem de çok basit bir savunma mekanizmasıdır. Sadece alışılageldik balistik ateşli silahların basit bir devamı olduğu için, kullanabilmek için önemli araştırmalar yapmak gerekmez. Çok ucuz yapım maliyeti küçük filolara karşı sık kullanılmasının en önemli sebebidir, ama zamanla önemini yitirecektir. Zamanla vurucu gücü yüksek topların arkasında, düşmanın gönderdiği roketleri püskürtmek amacıyla konuşlandırılacaktır. Savunma yapıları çok fazla zarar görürlerse kendilerini otomatik olarak deaktive ediyorlar. Savaş sırasında zarar görüp deaktive olan bir yapının savaştan sonra tekrar çalışmaya başlama şansı %70'tir.
Yapı puanı 2000
Kalkan gücü 20
Saldırı değeri 80

Hafif Lazer Topu
Uzay gemisi teknolojilerindeki hızlı ve anormal etkili gelişmeler yüzünden, bilim adamlarının daha büyük, geliştirilmiş gemi ve filolara hizmet verebilecek yeni savunma mekanizmaları yapmaları gerekti. İşte bu gelişme Hafif Lazer Topu'nun doğuşunun habercisiydi. Hedefin balistik silahlar yerine güdümlenmiş olarak fotonlarla vurulması çok daha ağır darbeler verir. Yeni gemilerin yüksek ateş gücüne dayanabilmesi için aynı zamanda çok daha güçlü bir zırhla donatıldı. Üretim giderlerini daha fazla arttırmamak için yapısında çok da fazla bir değişime gidilmedi. Yaptığı iş ve bu işe göre fiyatı karşılaştırılınca Hafif Lazer Topu bu alanda önderdir. Bu sebeple gelişmiş medeniyetler için bile ilgi çekicidir. Savunma yapıları çok fazla zarar görürlerse kendilerini otomatik olarak deaktive ediyorlar. Savaş sırasında zarar görüp deaktive olan bir yapının savaştan sonra tekrar çalışmaya başlama şansı yine %70'tir.
Yapı puanı 2000
Kalkan gücü 25
Saldırı değeri 100

Ağır Lazer Topu
Hafif Lazer Topu'nun tutarlı ve kararlı bir çalışma sonucu ortaya çıkan devamıdır. Yapısı güçlendirilip yeni malzemelerle tamamlandı. Dış cephesi dirence daha dayanıklı hale getirildi. Aynı zamanda enerji sistemi ve hedef bilgisayarı da geliştirildi. Böylece hedefe tam isabet şansı arttırıldı. Savunma yapıları çok fazla zarar görürlerse kendilerini otomatik olarak deaktive ediyorlar. Savaş sırasında zarar görüp deaktive olan bir yapının savaştan sonra tekrar çalışmaya başlama şansı %70.
Yapı puanı 8000
Kalkan gücü 100
Saldırı değeri 250

Gauss Topu
Mermili silahlar, modern atom füzyonu ve yeni başka enerji tekniklerinin keşfinden, hiperuzay itme takımlarının ve aynı zamanda daha kaliteli zırhların keşfinden sonra önemini oldukça yitirmişlerdi. Ta ki yeni bir enerji çeşidi keşfedilene kadar. Aslında bu teknik dünyanın 20 ve 21. yüzyıllarında bilinen ve kullanılan bir teknikti: Parça Hızlandırıcı. Gauss Topu bu tekniğin geliştirilmiş ve büyütülmüş modern konstrüksiyonundan başka bir şey değil. Tonlarca ağırlıktaki mermiler manyetik güç sayesinde hızlandırılıyorlar. Top ağzında oluşan hız merminin çevresindeki havadaki yabancı maddeleri ısıtıyor ve oluşan geri tepme gücü dünyayı ayağa kaldıracak cinsten bir güce kavuşuyor. Bu delici güce en yeni zırh ve koruyucu kalkanlar bile dayanamaz, hatta hedefin tamamen delinmesi de çok sık rastlanan bir durumdur. Savunma yapıları çok fazla zarar görürlerse kendilerini otomatik olarak deaktive ediyorlar. Savaş sırasında zarar görüp deaktive olan bir yapının savaştan sonra tekrar çalışmaya başlama şansı %70.
Yapı puanı 35000
Kalkan gücü 200
Saldırı değeri 1100

İyon Topu
Dünyanın 21. yüzyılında EMP adıyla ünlü bir teknik vardı. EMP, devresel dairelere ekstra gerilim indükleyerek tüm hassas aletleri yok edebilecek arızalara sebep veren elektromanyetik pulstur. Eskiden EMP-Silahları bomba ve roket bazlı silahlarda, bazen de nükleer silahlarla birlikte kullanılırlardı. Artık EMP'ler çok daha başka bir amaç için kullanılıyorlar ve bu amaca uygun olarak geliştiriliyorlar. Yok etmek yerine düşmanin savaş ve manevra kabiliyetini kısıtlayıcı hatta tamamen engelleyici bir şekilde kullanılıyorlar. Ondan sonra yapılması gereken tek şey gardı düşmüş düşmanın gidilip kolayca ele geçirilmesidir. Şu ana kadar geliştirilebilen en ileri EMP-Silahı İyon Topu olarak kullanılıyor. İyon Topu, elektroniğe zarar veren (tabi eğer iyi korunmuyorsa) ve koruyucu kalkanları destabilize eden hatta bazen tamamen yok edebilen iyon dalgalarını hızlandırır. İyon Tekniği, kullanılabilmesi için ihtiyacı olan yüksek enerji miktarı yüzünden sadece Kruvazörler'de kullanılabilir, başka gemilerde bulunmaz. Amaç düşmanı felç etmekten çok tamamen yok etmektir. Savunma yapıları çok fazla zarar görürlerse kendilerini otomatik olarak deaktive ediyorlar. Savaş sırasında zarar görüp deaktive olan bir yapının savaştan sonra tekrar çalışmaya başlama şansı %70.
Yapı puanı 8000
Kalkan gücü 500
Saldırı değeri 150

Plazma Atıcılar
Bir ara Lazer Tekniği neredeyse kusursuzdu, İyon Tekniği gelişimini tamamlamış ve artık herhangi bir silah sisteminin kalitesinin daha fazla geliştirilemeyeceğine inanılıyordu. Ta ki biri bir gün bu iki sistemi birleştirmeyi akıl edene kadar. Atom füzyonu tekniğinden bilindiği üzere, lazer parçaları genelde Deuterium maddesini anormal yüksek derecede (milyon dereceyi bulan) ısıtırlar. Burada İyon Tekniği bu sisteme katkısını elektrik yüklemesi, stabilize bölge ve hızlandırıcı alanlarında sağlar. Ateşlenecek yük yeterince ısıtılır, basınca tabi tutulur ve iyonlaştırılırsa, hızlandırıcılar sayesinde evrenin en uzak köşelerine kadar herhangi bir yöndeki hedefe gönderilebilirler. Yanan mavi plazma topu çok heybetli bir görüntü oluşturur, ama hedef geminin mürettebatının da buğuda pişirilmişçesine eriyen elektronik techizat ve yok olan kalkan içinde aynı hisse kapılıp kapılmayacağı bilinmez. Plazma Topları varolan en korkunç silahlardan biridir ve maddi bedeli de buna paraleldir. Savunma yapıları çok fazla zarar görürlerse kendilerini otomatik olarak deaktive ediyorlar. Savaş sırasında zarar görüp deaktive olan bir yapının savaştan sonra tekrar çalışmaya başlama şansı %70.
Yapı puanı 100000
Kalkan gücü 300
Saldırı değeri 3000

Küçük Kalkan Kubbesi
Kalkan jeneratörleri gemilerde kullanılabilmeye uygun küçüklükte olmadan çok önce, gezegenlerin yüzeyinde zaten dev jeneratörler vardı. Bunlar tüm gezegeni dev bir güç alanı ile sararlar. Bu güç alanı yok olmadan önce çok yüksek miktarda enerji emebilir. Küçük saldırı filoları bu kubbeleri geçemezler. İlerleyen teknolojik gelişmelerle bu kalkan güçlendirilebilir. Daha sonra daha da güçlü olan Büyük Kalkan Kubbesi inşa edilebilir. Gezegen başına tek bir kalkan kubbesi yapılabilir.
Yapı puanı 20000
Kalkan gücü 2000
Saldırı değeri 1

Büyük Kalkan Kubbesi
Küçük Kalkan Kubbesi'nin geliştirilmiş versiyonudur. Aynı temel teknolojiye dayanılarak yapılmıştır, ama düşman saldırıları karşısında daha fazla enerji kullanarak daha iyi dayanır.
Yapı puanı 100000
Kalkan gücü 10000
Saldırı değeri 1

Yakalıyıcı Roketler
Yakalıyıcı Roketler, saldıran Gezegenlerarası Roketler'i yok ederler. Her bir savunma roketi bir saldırı roketi yok eder.
Yapı puanı 8000
Kalkan gücü 1
Saldırı değeri 1

Gezegenlerarası Roketler
Gezegenlerarası Roketler, rakip savunmayı yok ederler. Bu roketlerle yok edilmiş savunma binaları tekrar yapılamazlar.
Yapı puanı 30000
Kalkan gücü 1
Saldırı değeri 12000


kaynak: http://www.ogame-tr.com/

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ayyildiz.megabb.com
 
Ogame Genel Bilgiler
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tasarımcı ve Tarih Kodu (Copying) (VBulletin Stili)
» Konu Bilgileri (Detaylı Bilgiler)
» Profilde Bilgiler Bölümü
» Forumun Genel İstatistikleri ?
» Forumun genel kuralları

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Hobi & Eğlence :: Online&Browser Oyunlar :: Browser Oyunlar-
Buraya geçin: