Türkiye'nin en yeni ve en hızlı büyüyen forum sitesi

AnasayfaPortal*SSSÜye ListesiKullanıcı GruplarıAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Mustafa Kemal'in Yüce Milletimize Bağışlandığı An

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Türk
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 1003

MesajKonu: Mustafa Kemal'in Yüce Milletimize Bağışlandığı An   Çarş. 30 Ocak - 18:19

Kendisi Anlatıyor

"10 Ağustos 1915. Conkbayırı'nı almak ve bütün boğaza hâkim olmak için İngilizler 20.000 kişilik bir kuvvetle günlerce kazdıkları siperlere yerleşmişler, hücum anını bekliyorlardı. Gecenin karanlığı tamamen kalkmış, tam ağarmak üzere idi. 8. Tümen komutanı ve diğer subaylarını çağırdım."

"Mutlaka düşmanı mağlup edeceğinize inanıyorum. Ancak siz acele etmeyin, evela ben ileri gideyim, size ben kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birlikte atılırsınız. Bu durumdan askerlerini de haberdar etmelerini istedim. Hücum baskın tarzında olacaktı. Sakin adımlarla ve süzülerek düşmana 20-30 m. yaklaştım. Binlerce askerin bulunduğu Conkbayırı'nda çıt çıkmıyordu. Dudaklar sessizce bu sıcak gecede dua ediyordu. Kontrol ettim. Kırbacımı başımın üstünde kaldırıp çevirdim ve birden aşağı indirdim. Saat 04.30'da kıyametler kopmuştu. İngilizler neye uğradıklarını şaşırmıştı. Allah Allah sesleri bütün cephelerde, karanlıkta gökleri yırtıyordu."

"Her taraf duman içinde ve heyecan her yere hâkim olmuştu. Düşmanın topçu ateşi gülleleri büyük çukurlar açıyor, her tarafta şarapnel ve kurşun yağıyordu. Büyük bir şarapnel parçası tam kalbimin üzerine çaprtı, sarsıldım, elimi göğsüme götürdüm, kan akmıyordu. Olayı Yarbay Servet Bey'den başka kimse görmemişti. Ona parmağıla susmasını emrettim. Çünkü vurulduğumun duyulması cephelerde panik yaratabilirdi. Kalbimin üzerinde cebimde bulunan saat paramparça olmuştu. O gün akşama kadar birliklerin başında daha hırslı olarak çarpıştım. Yalnız bu şarapnel vücuduma kalbimin üzerinde aylarca gitmeyen gerin bir kan lekesi bırakmıştı.

"Aynı gün gece yani 10 Ağustos günü, beni mutlak ölümden kurtaran ve parçalanan saatimi Ordu Komutanı Liman Sanders Paşa'ya hâtıra olarak verdim. Çok şaşırmış, heyecanlanmıştı. Kendileri de altın cep saatini bana hediye ettiler.

Bu hücumlarda İngilizler binlerce ölü bırakarak tamamen geri çekildi ve Çanakkale'nin geçilemeyeceğini iyice anlamış oldular."

Mustafa Kemal

Not:
- Liman von Sanders'in 10 Ağustos 1915 gecesi Mustafa Kemal'e hediye ettiği altın saat şu anda Anıtkabir Müzesi'nde bulunmaktadır.
- Mustafa Kemal'in kalbinin üzerinde parçalanan saat Almanya'da Soudus aile koleksiyonundadır.
- Yukarıdaki anı Ruşen Eşref Ünaydın ve Afet İnan'dan alınmıştır.
Kullanıcı profilini gör http://ayyildiz.megabb.com

Mustafa Kemal'in Yüce Milletimize Bağışlandığı An
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mustafa Yıldızdoğan - ŞAHİT (Albümü İndir)
» MUSTAFA FEHMİ KUBİLAY....(DEVRİM ŞEHİDİ)
» Bu hafta Trendy Dopdolu..
» Ali izzet: Drina Seni Hatırlar/Tarık Sezai KARATEPE
» KARISIK DAMAR SARKILAR 3